Kdo by neznal Aladina a jeho kouzelnou lampu. Jeho modrý džin má ale do těch z arabských pověstí hodně daleko. Ne vždy jsou totiž přívětiví. Obývají prý jinou dimenzi a jsou vytvořeni z ohně bez kouře...
Džin se v arabské kultuře objevuje ještě před zavedením islámu. Lidé věřili, že tato stvoření dokážou ovládat živly i úrodu. A přestože jsou duchovními bytostmi, mohou se zamilovat a také zplodit potomka.
Džin jako inspirace
„Džin může jíst, pít, spát, rozmnožovat se a zemřít,” tvrdí spisovatelka Amira El-Zein. Dle jejího názoru se může tento duch proměnit jak ve zvíře, tak v člověka. Velmi zajímavě je popsal i prorok Mohamed, který existenci džinů dokonce přiznal v Koránu. Podle něj to jsou nehmotné entity, které mají zcela svobodnou vůli.
Kromě mezilidských vztahů se měli džinové také angažovat v kultuře a umění. „Z dobových záznamů vyplývá, že básníci v předislamské Arábii měli mít k dispozici své vlastní džiny, kteří jim pomáhali s tvorbou. Plnili úlohu múz. Vznik některých veršů přisuzovali básníci právě jim,” říká odbornice na arabskou literaturu Suneela Mubay.
Údajná setkání s džiny
„Arabové vynalezli celou řadu postupů na to, jak se zbavit zlých druhů džinů,” pokračuje El-Zein. „Třeba pomocí korálků, kadidel, kostí, soli a kouzel. Chránit také měly zuby lišky nebo kočky, které člověk nosil kolem krku. Džiny to prý k smrti děsilo, a tak raději utekli.” Přestože nejsou tito duchové ve své podstatě dobří ani zlí, jsou schopni ovládat lidskou mysl. Studie z roku 2014 zjistila, že v muslimské populaci je poměrně běžné přisuzovat psychickým problémům nadpřirozený původ.
A k tomu existuje řada, byť oficiálně nepotvrzených, setkání s džiny. Jedním z nejzajímavějších je to, které se prý v roce 2014 odehrálo v nejmenované internátní škole. Jedna z dívek strhla své spolužačce z krku náhrdelník. Ihned se údajně začala dusit a promlouvat mužským hlasem, že je džin, který na tuto školu přišel z veliké dálky. O něco později se vedení školy dozvědělo, že rodiče napadené dívky koupili onen náhrdelník u čarodějníka. Měl jejich dceru chránit právě před džiny...
Džin v popkultuře
Díky své nevyhraněné povaze patří džin spíše mezi opomíjené postavy, na rozdíl od křesťanského pojetí démona. Tedy alespoň co se týče popkultury. Nicméně všichni znají modrého a veselého chlapíka z Disneyho Aladina. Milovníci povídek a pověstí si zase určitě vzpomenout na rozsáhlé literární dílo Tisíc a jedna noc, kde se objevují taktéž.
Nedávno se tento fenomén rozhodl prozkoumat Netflix, který v roce 2019 odvysílal svůj první arabský seriál s prostým názvem Jinn. Skupinka teenagerů se v něm měla vypořádat se dvěma zákeřnými džiny. Sice to vyvolal mediální bouři, ale ne kvůli své kvalitě (ta byla podprůměrná), ale kvůli nezkrášlenému pohledu na dnešní mládež. Mravokárcům v Jordánsku vadila sprostá mluva a také to, že je do nebe volající, když se dívka postupně políbí se dvěma chlapci...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jinn
Allthatsinteresting.com: Meet Jinn, The Ancient Arab Spirits Who Have Been Creeping People Out For Centuries
Netflix: Jinn