Pojem infanticida označuje záměrné usmrcení dítěte. Pokud bylo u nějaké ženy podezření, že se zbavila svého potomka, v Polsku se před několika staletími dostala do rukou kata. Pak se přiznala i k věcem, které nespáchala.
Zákon takový čin přísně trestal a ukládal trest smrti. V této oblasti se velmi angažoval právník B. Groicki, který ve své knize Řád (o soudech a městských záležitostech) popsal, jak se dopátrat pravdy a zjistit, zda se daná žena nedopustila vraždy svého dítěte.
Když žena náhle zhubla...
Pokud těhotná žena náhle “přišla” o břicho, doporučoval právník povolat soudní znalce. Když se přiznala, kde schovala tělo dítěte, zjišťovalo se, zda se již narodilo mrtvé, nebo zemřelo později. Pokud o něco později, bylo nutné rovněž určit, co bylo příčinou smrti. I když se psalo teprve šestnácté století, v Polsku již soudní lékařství znalo metody a techniky na to, jak zjistit potřebné informace.
Metoda kontroly, zda se dítě narodilo živé...
Ludwik Perzyn v roce 1793 napsal, že se pro tento účel měly plíce dítěte ponořit do vody. Pokud plavaly na hladině a unikaly z nich vzduchové bubliny, znamenalo to, že se dítě narodilo živé. Ne všechna polská města však využívala služby soudních znalců. Ve skutečnosti se většina z nich spoléhala na mučení.
Kat přikládal ženám na boky žhavé plechy, lisy drtil palce a hlavu mačkal speciální obručí. Většina se přiznala i k tomu, co nespáchala. Za zabití kojence pak na odsouzené čekalo buď pohřbení zaživa, nabodnutí na kůl či utopení.
Veřejné popravy za infanticidu
V Krakově to byla Visla, v Poznani Warta a ve Vratislavi Odra. Žena byla zašitá do kožené anebo plátěné tašky a následně vhozena do vody. Při jiných příležitostech se odsouzenkyni uvázal okolo krku těžký kámen, nebo jí byly svázány ruce a nohy.
Všechny popravy tohoto druhu byly veřejné. Mělo to mít varovný efekt pro další potenciální “hříšnice”, jenž uvažovaly o spáchání infanticidy, což je pojem označující záměrné usmrcení dítěte. Pro naprostou většinu lidí to ale byla, bohužel, jen další skvělá podívaná.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Infanticida (lidé)
Wielkahistoria.pl: Dzieciobójczynie w dawnej Polsce. Tak karano matki, które uśmierciły własne potomstwo