Většina z nás si pod pojmem starověký Řím představí výjevy gladiátorů bojujících se lvy, impozantní chrámy a mocné císaře. Bohatá římská kultura však nabízí mnohem víc. Třeba zajímavosti z oblasti krásy. I tehdy dbaly ženy na svůj vzhled, jen poněkud jinak než je tomu dnes...
Římané měli neoddiskutovatelnou zálibu v koupání. Důkazem jsou pozůstatky honosných lázní, které můžeme najít v mnoha evropských městech. To ale neznamená, že jejich posedlost krásou a zkrášlování tímto končila. Ba naopak, koupání bylo pouhý začátek...
Péče o pleť podle starých Římanek
Za ideál se považovala hladká a bledá pleť. Ženy, a také muži, tak museli bojovat s vráskami, pihami a různými odstíny své kůže. Pokud se na veřejnosti objevila žena s neudržovanou pletí a byla navíc vdavekchtivá, měla smůlu. Takový vzhled se považoval za necudný, čímž značně utrpěla její pověst.
Na tvář se používaly různé masti a oleje. Každý z nich měl specifický účinek. Základní a společnou složkou byl med. Nejprve se využíval kvůli svým lepkavým vlastnostem, později však Římané zjistili, že má na pleť zvlhčující a zklidňující účinky. Bohaté ženy si ještě dopřávaly oslí mléko, v němž se i koupaly. S tím jim pomáhala speciální skupina otroků zvaná Cosmetae. Nerova manželka Poppaea Sabina prý měla s sebou na cestách hned několik oslic. Také vymyslela vlastní pleťovou masku obsahující mléko smíchané s těstem. Nazvala ji Poppaeana.
Mezi méně "okouzlující" přísady patřil živočišný tuk, kupříkladu husí sádlo redukující vrásky a maz z ovčí vlny, jenž měl změkčující účinky. Vůně takové masti sice uvedla nejednu ženu do mdlob, ale pro krásu se musí holt trpět.
Zdravé zuby ve starověkém Římě?
Stejně jako dnes, i ve starověkém Římě bylo žádoucí mít hezký úsměv s pokud možno zdravými zuby. Zubní pasta se vyráběla z popela zvířecích kostí. A když jste náhodou o nějaký zub přišli, byl nahrazen, nejlépe, duplikátem ze slonoviny a připevněný zlatým drátkem.
Parfémy starých Římanek
Ani parfémy nebyly pro Římanky neznámým pojmem. Základem byl kosatec nebo okvětní lístky růží, ty se smíchaly s olivovou či hroznovou šťávou, což dokazují i archeologické vykopávky, během nichž byla nalezena spousta flakonů. Co se týče formy parfému, mohla být lehce lepkavá, tuhá anebo tekutá.
Na další zajímavosti z oblasti krásy starých Římanů se můžete podívat do galerie...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Starověký Řím
Historyhit.com: 9 ancient roman beauty hacks