Alfred Hitchcock, jeden z největších mistrů filmového plátna, režisér, ale i producent a herec opravdu malých rolí, opustil svět 29. dubna 1980. Jeho thrillery svým dokonalým zpracováním děsí, drží v napětí a baví diváky dodnes. Sám Hitchcock měl ale svoje tajemství, strach, který je pro většinu z nás nepochopitelný…
Alfred Hitchcock se narodil v posledním roce 19. století a za svůj život i filmovou kariéru, kterou začal velmi brzy, tak měl možnost sledovat film téměř od jeho začátků přes „pubertu” až do poměrně moderní doby. Vždyť se tímto oborem zabýval přes šedesát let, vlastně až do své smrti v roce 1980. Pracoval jak s němým, tak zvukovým, černobílým a nakonec i barevným filmem. Původem Londýňan se brzy usadil v Americe a tady také točil snímky, které držely v napětí lidi po celém světě. Přes pět nominací paradoxně nikdy nezískal vytouženého Oscara za režii...
Báli se všichni – čeho Hitchcock?
Poměrně často se mluví o Hitchcockově fobii z vajec. Svoje pocity popsal v jednom z rozhovorů, když prohlásil: „Viděli jste někdy něco odpornějšího než praskající žloutek, ze kterého vytéká ta žlutá tekutina? Krev je naštěstí červená. Vajíčko je ale odpudivě žluté. Nikdy jsem žloutek neochutnal, hnusí se mi.“
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Přísný otec a doživotní fobie
Vajíčka ale nebyla to jediné, co Alfreda Hitchcocka děsilo i v dospělosti. Do téhle skupiny patřili také policisté. Že to není logické? Svým způsobem je a mohl za to prý jeho otec. Přísná hlava rodiny si patrně se svým synem občas nevěděla rady. Proto jednou otec poslal svého malého Alfreda na policejní stanici a do ruky mu vtiskl lístek se vzkazem pro policistu, který měl službu. Nic netušící chlapec poslušně došel na stanici, policista si vzkaz přečetl a pak budoucího mistra napětí k jeho velkému překvapení vsadil do vězení. Otec si pro svého synka takto vyžádal trest za jeho domácí zlobení. Není divu, že Alfred Hitchcock až do konce života neoplýval nadšením, když spatřil policistu.
Zvláštní smysl pro humor
Mohli bychom si myslet, že člověk trpící nějakou fobií by měl s ostatními podobně „postiženými” lidmi soucítit. Alfred Hitchcock měl ale v povaze zapsaný tak svérázný smysl pro humor, že jej patrně ani nenapadlo brát ohledy na takové pocity u druhých lidí. Své o tom mohla vyprávět herečka Elsie Randolphová, o níž bylo známé, že trpěla velkou obavou z ohně. To byla voda na Hitchcockův mlýn. Jednoho dne, když herečka telefonovala, objednal si u osazenstva filmového štábu nejapný žert – nechal do telefonní budky vpustit kouř, aby se zdálo, že hoří. Navíc dal dveře budky zamknout. Jestli šlo ještě o žert nebo už o trápení herečky, by musela rozhodnout jen ona sama.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Na doživotí s Hitchcockem
Přestože se k jedné z hereček (a patrně nejen k ní) zachoval takto necitlivě, v manželství to bylo jinak. Se svojí jen o jeden jediný den mladší manželkou Almou Reville, která byla i jeho asistentkou, se oženil v roce 1926 a vztah jim vydržel po celý život. A to i přesto, že se Hitchcock o manželství vyjadřoval jako o jediném doživotním trestu, z něhož můžete být předčasně propuštěni za špatné chování...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Alfred Hitchcock
CSFD.cz: Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock, M. Barson