František Husák se dokázal vtělit do jakékoliv postavy. Pravděpodobně nejhlouběji se vryl do divácké paměti rolí Luďana v sérii filmů o rodině Homolkových, kde byla jeho ráznou manželkou Helena Růžičková. Stejně jako před kamerou, měl ale herec problémy se ženami i v soukromém životě – a nejen se ženami. Celoživotní závislost na alkoholu ho dokonce stála život...
„Jestli si ten fotbal neprosadíš, tak seš u mě mrtvej Homolka,“ zní slavná hláška z filmu Ecce homo Homolka, prvního ze série snímků o svérázné, ale svým způsobem typické rodině Homolkových. A je to zároveň jedna z nejznámějších scén herce Františka Husáka, s nímž se osud moc nemazlil. Částečně i jeho vlastní vinou…
Horník, voják, nebo doktor?
František Husák se narodil tři roky před začátkem druhé světové války a i přes přání svých rodičů, kteří jej viděli za úřednickým stolem, se vydal nejprve do učení na horníka a pak na vojenskou školu. Později ho napadlo, že by vystudoval medicínu. Jenže na univerzitu ho nevzali, a tak se rozhodl pro hereckou dráhu a vystudoval DAMU. Hrát začal v Ostravě, ale brzy přešel do pražského Činoherního klubu.
Jihočeský „exil“
V Praze dostal první filmovou roli v Ostře sledovaných vlacích a pak už přišla homolkovská série a komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, v níž se ujal role zřízence blázince, kde se omyly stávají „maximálně jednou za deset let“. Dostával role ve filmu i v divadle. A právě tehdy se František Husák rozhodl k dalšímu zásadnímu kroku. Odešel z Prahy do Českého Krumlova a místo hraní na velkých scénách se věnoval tomu, co považoval za prospěšnější – práci s dětmi. Stal se z něj také oceňovaný loutkoherec. Ale ani u toho nevydržel, i když to pro něj podle všeho bylo nejlepší životní období. Alespoň z toho pohledu, že na rozdíl od Prahy dokázal v jižních Čechách abstinovat. Jenže pak se vrátil do Prahy a tam už zůstal až do své smrti, na kterou bohužel nemusel dlouho čekat...
Deprese a alkohol
Stejně zajímavý a plný zvratů jako jeho profesní život byl i ten osobní. Velké radosti mu ale nepřinášel. Vinou nekončících depresí a také sklonu k alkoholu se dostával do velmi těžkých stavů, z nichž si nikdy nechtěl nechat pomoct. Dokonce ani od žádné ze svých čtyř manželek, s nimiž postupně žil. Jeho alkoholové martýrium přerušily jen roky, kdy pobýval na jihu Čech. S návratem do Prahy se však vrátila i chuť na skleničku, která od něj nakonec odehnala každou ženu a František Husák se vrátil tam, odkud v mládí odešel – ke své matce.
Na dně láhve
O jeho alkoholismu věděli všichni, ale málokdo o tom mluvil veřejně. Tím spíš, že do jeho profesního života tahle závislost nijak zvlášť nezasahovala. Herec pil vlastně pořád, ale tajně a na jeho výkony před kamerou nebo na jevišti to nemělo prakticky žádný vliv. To ale neznamená, že se jeho zdraví nezhoršovalo. Františka Husáka pořád trápily deprese, a tak se později kromě alkoholu uchýlil také k lékům. Jeho pravidelné noční opilecké scény se už staly natolik běžnými, že ho to vlastně stálo život. Když jej jednou známí opět objevili na ulici potlučeného, logicky si mysleli, že jako už tolikrát předtím prostě v opilosti upadl. Jenomže tentokrát šlo o docela jiný případ.
Osudná únorová noc
I když ho dopravili domů, vyhráno rozhodně neměl. Lékař, který k herci později přijel, nemohl dělat nic jiného než ho nechat odvézt do nemocnice. Husákův mozek byl zalitý krví a ani lékařská péče nedokázala zabránit ochrnutí, stavu, ze kterého se už nezotavil. Od února do listopadu 1991 ležel v nemocnici, dýchal jen s pomocí přístrojů a jeho tělo pomalu ale jistě odcházelo. Nakonec takový nápor nevydrželo a František Husák zemřel 8. listopadu, bylo mu pouhých pětapadesát let.
Vražda, nebo nešťastný pád?
Ani po smrti ale debaty o něm neutichly. Když totiž přátelé našli Františka Husáka v osudný chladný únorový den ležet bezvládně opilého na ulici, měl mimo jiné rozraženou hlavou. Objevilo se tedy hned několik teorií, z nichž jedna se přikláněla k přepadení a k zabití. Nebo to bylo všechno docela jinak a herec, který se v podroušeném stavu vydal z hospody domů, uklouzl na namrzlém chodníku? Žádné vyšetřování možný útok neprokázalo, a tak se můžeme dodnes jen dohadovat, co stálo za tragédií, která si vyžádala život hojně obsazovaného herce. Jedno je ale jisté, ať už byl, nebo nebyl napaden, velkou vinu na jeho úmrtí nesl alkohol, jemuž František Husák nedokázal odolat...
Zdroje informací:
Wikipedie.org: František Husák
CSFD.cz: František Husák
Česká televize: Nevyjasněná úmrtí