První celostátní spartakiáda se v Praze na Strahově konala v červnu 1955 a soudruhy vyšla na neuvěřitelných 45 milionů korun. Co by ale, v čele s prezidentem Antonínem Zápotockým, neudělali pro oslavu dělnického lidu a hesla "Ve zdravém těle, zdravý duch"...
Slovem spartakiáda se označovala veřejná a hromadná cvičení. Během totality se tyto akce konaly každých pět let, až do roku 1985. Svým stylem navazovaly na všesokolské slety a Federaci dělnických tělovýchovných jednot, která byla aktivní za první republiky.
Jak připravit spartakiádu
Politické režimy potlačující lidská práva a svobody mají jednu společnou věc. Když chtějí megalomanskou akci, musí být přinejmenším řádně zorganizovaná (ve skutečnosti zbytečně překombinovaná). Prvním důkazem byl "bezpočet" cvičeneckých kategorií, zahrnujících mladší a starší žáky, dorostence, matky s dětmi, učně, vysokoškoláky, Svazarm, vojáky v základním výcviku, rodiče s dětmi a mnoho dalších.
Ti všichni museli cvičit do rytmu hudby, která byla složena speciálně pro tuto příležitost. Součástí vystoupení byla i poměrně náročná choreografie. Nejmenší se trápili deset minut, starší čekaly náročnější, dvacetiminutové skladby. Formálně byla účast dobrovolná, fakticky to však na mnoha školách a pracovištích bylo právě naopak.
Díky spartakiádě měly děti kratší školu
V době celostátní spartakiády se do hlavního města sjely tisíce lidí z Československa. Ubytovat se bylo možné na školách, proto taky začínaly v Praze letní prázdniny o dva týdny dříve. V centru samozřejmě panoval neobvyklý ruch, kterému se musela adekvátně přizpůsobit hromadná doprava.
Aby se neřeklo, místní obchody byly, výjimečně, zásobeny exotickým ovocem (banány, mandarinkami a podobně). Nechyběly ani vybrané uzeniny. Rudé právo se tehdy chlubilo, že Koospol dovezl až 80 tun pravého uherského salámu a z Rumunska nový typ italského salámu, což jistě musela být "chuťovka".
Odvrácená strana spartakiády
Na první spartakiádě bylo k vidění až jeden a půl milionu cvičenců, sledovalo je více než sto padesát tisíc diváků. V den, kdy se slavilo osvobození Rudou armádou s heslem "Připraven k práci a obraně vlasti", se mnohým lidem jistě zdálo, že žijí v socialistickém ráji. O tento dojem totiž horlivě usilovali pohlaváři.
Bezpečnostní složky již tak nadšené nebyly. V Praze kvůli akci prudce vzrostla kriminalita. I když na závěr trošku odbočíme, vzpomeňme na spartakiádního vraha Jiřího Straku, který řádil v roce 1985. Pokusil se celkem o pět vražd. Uspěl ve třech případech...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Spartakiáda
Reflex.cz: Komunisté chtěli, aby na Strahově mluvily masy. Před 65 lety proběhla první celostátní spartakiáda