Ilona (39): Na syna jsem čekala několik let a pomohlo až umělé oplodnění. Bohužel krátce po porodu mě jeho otec opustil

Rodiče by měli k dětem hovořit vždy pozitivně. Jejich slova by neměla děti soudit nebo kritizovat. Děti nerozumí ani zlehčování.
Zdroj: Unsplash.com

Ne každá žena má to štěstí a otěhotní tehdy, kdy si to přeje. Někdy je třeba mít trpělivost a na čápa či vránu si počkat, jindy musí nastoupit lékař, anebo dokonce umělé oplodnění. Radost z dítěte je pak převeliká, ale ne každý muž to vydrží. Své o tom ví Ilona...

Šárka Schmidtová
Šárka Schmidtová 11. 11. 2024 07:00

Mám chlapečka, kterému jsou teď necelé dva roky. Ale než se Matyáš narodil, byla to dlouhá cesta… Můj partner se mnou všechny strasti prožíval a o to bylo horší, když mě pak opustil.

Cesta k miminku byla dost bolestivá

S partnerem jsme se pro miminko rozhodli až po pětileté známosti. Vypadalo to jednoduše – vysadila jsem antikoncepci a po třech měsících s radostí zjistila, že jsem těhotná. Ale šlo o mimoděložní těhotenství. Byla jsem překvapená, protože jsem za celý život měla jen jednou nějaké gynekologické problémy, jinak nic. „Neplač, to zvládneme. Jsme mladí, zdraví…,“ utěšoval mě můj partner, takže po půl roce jsme do toho praštili znova.

A zase bylo všechno špatně! Vypadalo to pokaždé tak, že jsem nedostala menstruaci, test potvrdil těhotenství, gynekolog mi řekl: „Ano, jste těhotná,“ ale na ultrazvuku nebylo nic… a šup na sál! Na jednu stranu to bylo pokaždé moc smutné, na druhou stranu jsem ráda, že dnešní medicína je natolik vyspělá, že mimoděložní těhotenství odhalí včas, slyšela jsem, že před pár desítkami let mohly ženy i umřít.

Museli jsme zvládnout pět pokusů

Že nemám oba vejcovody, byl šok, pravděpodobně za to mohl předešlý zánět vaječníků. Poprvé jsem to ještě zvládala, podruhé už to bylo horší… „Nebojíš se jít do umělého oplodnění,“ ptala jsem se partnera. Nebál. A tak jsme do toho šli. Čekala nás všemožná vyšetření jak moje, tak partnera, hormonální kůra, dvakrát odběr vajíček, pět pokusů umělého oplodnění… 

Psychicky to bylo velmi náročné, po zákroku jsem musela být čtrnáct dní doma a ležet a být opatrná. A tak jste zalezlá, neděláte nic a jen myslíte na to, jestli se ten drobeček ve vás uchytil a jestli vám zůstane. Poprvé jsem se jenom plížila a dávala na sebe extrémní pozor. Podruhé jsem si řekla, že se budu těch čtrnáct dní chovat normálně… ale ani to nepomohlo. Matyášek se nakonec povedl, ale až na pátý pokus. A to tehdy, kdy to partner už nezvládal a prohlásil: „Pokud to nevyjde, končíme!“

Bohužel to celé neustál

Nakonec jsme skončili, ale jinak, partner mě opustil. Je totiž starší o deset let, a přestože zvládl celou tu trnitou cestu od prvního rozhodnutí, že chceme dítě až po narození syna, mimino v domě bylo na něj už moc. Když jsme se potkali, nebylo mi ještě třicet a on byl třicátník, vypadalo to idylicky. Ale když už se mu blížila padesátka, najednou zjistil, že to nedává. „Jak to myslíš?“ zeptala jsem se. Odpověděl: „Posledních deset let jako bych nežil, pořád jen dítě, dítě a život je moc krátký…“ Říkala jsem si, že dítě snad ani nechtěl a nešlo mi na rozum, že se mnou veškerou léčbu zvládnul.

Pochopila jsem, o co kráčí, až když se ke mně doneslo, že má pětadvacetiletou přítelkyni. O Matyáška se nijak zvlášť nezajímá a dokonce utrousil, že kdoví, zda je jeho – mohli klidně použít jiné sperma. Snaží se sám sobě namluvit, že není sketa, ale je. Ale já nepláču, netrápím se, mám krásného chlapečka a věřím, že nám spolu samotným bude fajn.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.





Vítejte u Hanky Kynychové: Jako první jsme navštívili nový dům, ve kterém má konečně vlastní šatnu

Vítejte u Hanky Kynychové: Jako první jsme navštívili nový dům, ve kterém má konečně vlastní šatnu

Související články

Další články