Intimní život po porodu je velké tabu. Zatímco o kočárcích, plenkách nebo porodu se ještě v těhotenství dozvíte věci, které mnohdy ani vědět nechcete, o milování po porodu si mnohdy nepromluvíte ani s nejbližší kamarádkou. Co byste ale rozhodně vědět měli, minimálně z lékařského hlediska, probrala moderátorka Bára Hlaváčková v dalším pokračování Ženských tabu s gynekoložkou Vladimírou Bernátkovou.
V březnu se Bára Hlaváčková věnuje sexu po porodu, tedy záležitosti, která zaskočí nebo trápí mnohé ženy, ale jen málokdy o ní hovoří. Že je intimní život po porodu jiný, přiznal už její první host, influencerka, moderátorka a modelka Monika Leová (32).
Nyní se k tabuizovanému tématu vyjádřila lékařka Vladimíra Bernátková. "Vždycky pacientky na první kontrole po porodu, tedy po šestinedělí, upozorňuji, že styk po porodu, pokud kojí, nebude takový, jaký ho znaly. Je to mimo jiné dáno hormonální situací kojení," otevírá téma vedoucí lékařka soukromé kliniky pro asistovanou reprodukci.
Co vše se mění v důsledku porodu a kojení
Jsou se sexem po porodu opravdu spojené takové věci - ať už ta fyzická stránka, anebo změny - že se o tom raději nemluví? Proč je to takové tabu?
Otázka je, jestli je to tabu, nebo jestli to není hlavní téma, které pár po porodu řeší. Já si myslím, že příchod dítěte je pro každého jedince, ať je to muž, nebo žena, naprosto zásadní změna. V prioritách a samozřejmě i fyzicky pro tu ženu. Hraje tam roli strašně moc faktorů a nedá se to nijak zevšeobecňovat a paušalizovat. Pro každý pár platí něco jiného. Samozřejmě, že je i rozdíl, jestli je to po porodu prvního dítěte, nebo více dětí. Takže tam hraje roli spousta okolností.
Tak to zkusíme vzít jedno po druhém. Co všechno je jinak? Začneme tou fyzickou stránkou.
Jinak je určitě nastavená hormonální situace ženy po porodu. A záleží na tom, jestli kojí, nebo ne. K pohlavnímu styku je potřeba říct, že je dobré s ním začít až po šestinedělí. Šestinedělí je dobré dodržovat ze spousty důvodů - kvůli tomu, aby se zahojila pochva, aby se zahojila děloha... V šestinedělí by žena styk mít neměla. A já vždycky pacientky na první kontrole po porodu, tedy po šestinedělí, upozorňuji, že styk po porodu, pokud kojí, nebude takový, jaký ho znaly. Je to dáno mimo jiné hormonální situací kojení. Ta blokuje ovulaci, takže žena je takzvaně hypoestrogenní. To znamená, že má málo estrogenu.
To znamená, že se konkrétně děje co?
To, co tvoří muže, je testosteron, a to, co tvoří ženy, je estrogen. Žena, která má málo estrogenu, protože kojí, má snížené libido. To je úloha estrogenu. Má i méně energie, horší náladu. A s tím souvisí chuť na sex a lubrikace pochvy. Takže ženy vždycky upozorňuji, aby z toho nebyly nešťastné a zaskočené, že styk po porodu pro ně nebude takový zážitek jako před ním. A aby se s tím smířily a braly to trošku s nadhledem. Jak skončí s kojením, tak se ta situace zase upraví, protože začnou ovulovat a mít estrogenu dost.
Návrat k normálu může trvat až rok
Jsou tam ale určitě změny, i kdyby nekojily. Jaké fyzické změny po porodu mohou nastat?
Pokud nekojí, začnou menstruovat a jsou po šestinedělí, tak by všechno mělo být zahojené. Při porodu spontánním, to znamená vaginálním, by se žena po zahojení hráze v důsledku nástřihu nebo nějakého poranění měla po šestinedělí cítit relativně velmi podobně jako před těhotenstvím. A po císařském řezu žádné poranění pochvy není, takže tam by žádné zásadnější problémy nastat neměly. Samozřejmě, že hráz může být po nějakém poranění trochu citlivější, ale šestinedělí je od toho, aby se všechno zahojilo. Tím nechci říct, že po šestinedělí...
...na to hned skočit!
...že po šestinedělí se žena bude cítit jako před těhotenstvím. Já vždycky ještě pacientkám říkám: "Nebuďte na sebe náročné. Může trvat až rok, než se budete cítit fyzicky jako před porodem." Ať už to souvisí s pevností břišní stěny nebo tím, že přestane bolet hráz po zahojení. Takže, maminky, nebuďte nešťastné z toho, že si bezprostředně po šestinedělí nepřipadáte tak atraktivní jako před těhotenstvím.
Jak vrátit tělo po porodu do normálu
Pojďme si říct, jak tomu všemu může žena pomoci. Protože ženy často mají pocit, že je to všechno takové volné. Existují Kegelovy cviky, vím, že se pomáhá i Venušinými kuličkami. Tak jak tomu pomoci?
Tam je rozdíl, jestli žena rodí císařským řezem, nebo spontánně. Po porodu císařským řezem nedochází k poranění pánevního dna nebo ke změnám pochvy či vchodu poševního. To je výhoda císařského řezu. Po spontánním porodu tam může být trošku volnější hráz i pochva. Ale subjektivně by žena nic zásadního cítit neměla. Taková dobrá pomůcka je, jak to má s udržením moči. To je možná ještě větší téma než sex po porodu. Jde o tzv. stresovou inkontinenci, která souvisí se spontánním porodem a s poraněním pánevního dna. Na to je jednoduchá pomůcka. Pokud žena po porodu moč neudrží, tak tam opravdu velmi pravděpodobně došlo k poranění pánevního dna. Ale zase - je potřeba říct, aby z toho ženy nebyly nešťastné, že se to během půl roku až roku upraví. A takový nejjednodušší cvik na posilování pánevního dna je uvědomit si, co to je za svalovou skupinu, kterou přerušuji proud moči. Takže já vždycky říkám: "Ve vaně nebo v sedu zkoušejte čůrat a zastavit močení." To je ta svalová skupina, kterou by žena měla posilovat, a tím posiluje pánevní dno. A může to dělat kdekoliv, jak často chce - při práci v kuchyni, při procházce nebo při koukání na televizi. Kdykoliv v klidu.
Mně utkvělo, jak jste říkala, že se do toho půl roku, roku všechno vrátí. Nicméně jsou některé specifické věci, které se nevrátí samy. Kdy vyhledat fyzioterapeuta, specializovaného na...
Fyzioterapeut nikdy neškodí! Dnes umíme v medicíně spoustu věcí, ale nikdo nás neučí, jak máme sedět, jak se máme hýbat... A všichni jsme asymetričtí - už jenom z toho principu, že jsme praváci, nebo leváci. A vždycky, když se žena necítí dobře, neměla by se bát říct si o pomoc. Fyzioterapeut je určitě velmi důležitý, protože to je další takové specifikum před porodem a po něm... O těhotnou se všichni starají, těhotná je střed rodiny. Těhotná je střed vesmíru, že jo?
A pak je to to dítě!
A pak je to to dítě!
Na tu ženu se zapomíná...
Na těhotnou berou ohledy všichni, ale na ženu po porodu... Já neříkám, že neberou ohledy, ale najednou ta žena zůstane na všechno sama. A zůstane sama i na tu fyzickou zátěž. Velkou část dne. Zvedá dítě, tahá nákupy, stará se o domácnost, tahá kočárek, autosedačku... A to je velká fyzická zátěž. Takže když se vrátím k tomu tématu sex po porodu, určitě i ta únava a vůbec ta nevyspalost a to, že se v jejím životě změní naprosto všechno, hraje velkou roli. A vždycky záleží na tom páru, jak funguje, jak se domluví, jak se partneři respektují a jak si navzájem vycházejí vstříc.
O čem ještě promluvila gynekoložka Vladimíra Bernátková v rozhovoru s Bárou Hlaváčkovou?
- Proč neměnit životní návyky během těhotenství
- Jakých sportů se během těhotenství vyvarovat
- V jakých případech vyhledat po porodu fyzioterapeuta
- Co všechno může spravit plastický chirurg, co se týče ženských orgánů
- Co s diastázou (rozestupem přímých svalů břišních - pozn. red.) po porodu
- Jak je to s kojením coby antikoncepcí