Na takové události se nikdy nevzpomíná dobře, ale přesto jsou nedílnou součástí naší historie. Připomínat bychom si je tak měli proto, aby k nim již nikdy znovu nedošlo. Řeč je o 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Pojďme se tak spolu podívat, jaký dopad měla celá tato situace na úplně obyčejné lidi. Co prožívali?
Invaze vojsk Varšavské smlouvy byla reakcí zatvrzelého a konzervativního křídla Komunistické strany na reformní a liberální Pražské jaro. Hlavní podíl na celé akci měla armáda Sovětského svazu. Došlo k obsazení většiny významných měst ČSSR a také k přerušení rozhlasového vysílání.
Na vlně euforie
Paní Eva Mašková se svým manželem prožívali Pražské jaro naplnění euforií a optimismem. Věřili, že dojde ke změně. Oba pracovali v továrně na letecké motory, kde založili pobočku Klubu angažovaných nestraníků. Pak ale přišlo tvrdé vystřízlivění - invaze. Byl to pro ni nejhorší den v jejím životě. Následná normalizace totiž postihla hlavně jejího manžela, který přišel o práci. Odsoudil totiž vstup vojsk do Československa.
Komunisté jejího muže neustále přesvědčovali o tom, aby vstoupil do strany. Odolával, pak ale na přání své ženy souhlasil. Jenomže o to víc byl poté prověřován. O invazi se dozvěděli na dovolené. Ještě předtím byli Sovětům vděční za osvobození od nacismu, pak se ale sympatie změnily v absolutní nenávist. Ještě před uzavřením hranic v říjnu 1969 uvažovali o emigraci. Zrovna byli s dětmi v Rakousku. Paní Eva měla z takového rozhodnutí příliš velké obavy, a tak se nakonec vrátili zpátky.
Služba ve zpravodajství
Věra Šťovíčková nastoupila po střední škole v roce 1949 na povinnou brigádu do Českého rozhlasu. U této práce nakonec zůstala a vyprofilovala se na zahraniční redaktorku. Zkušenosti sbírala hlavně v Africe. Po změnách v roce 1968 se ale chtěla vrátit domů, aby "byla u toho."
V den příjezdu vojsk měla zrovna službu. Zažila tak na vlastní kůži, jak komunisté holdující Sovětům chtěli do vysílání prosadit zprávu legalizující invazi. Zaměstnanci rozhlasu se ale nenechali zlanařit a odvysílali zamítavé stanovisko, jenž vyšlo z ÚV KSČ. Další den budovu obsadili vojáci. Po přijetí ponižujících podmínek se mohli redaktoři vrátit zpět do práce. Ale i tam proběhly čistky.
Paní Věra si nejprve myslela, že může dělat cokoli jiného, problém byl ale v tom, že byla známá. Nakonec skončila ve skladu. Později pracovala jako překladatelka, nesměla se však podepisovat svým jménem. Jako autor překladu byl vždy uveden jeden z jejích známých.
Odlišný pohled
Ludmila Grafnetrová naopak invazi schvalovala. Sice pocházela z vesnického prostředí, komunistické propagandě ale věřila. Při návštěvě tety v Praze se seznámila se svým budoucím manželem Ervínem, který byl kovaný komunista. Sice nebyla členkou strany, se vším ale souhlasila. Dokonce přesvědčila rodiče, aby prodali statek a vstoupili do JZD.
V roce 1968 pracovala v účtárně podniku Závody průmyslové automatizace. Její muž zase docházel do továrny Waltrovka. Oba souhlasili s tím, že jen Sověti nás mohli uchránit od prorůstající špionáže. Na protesty proti okupantům si nevzpomíná. Prý žádné neviděla. A režimu si zastávala i po sametové revoluci. Lidé si mysleli, že se budou mít za kapitalismu lépe, dle jejího názoru se ale prokázal pravý opak.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Deník.cz: Vděčnost vystřídala nenávist vůči Rusům, vzpomíná na srpen 1968 Eva Mašková
Deník.cz: Rozhlas jsem milovala, říkala reportérka, která hlásila při okupaci
Deník.cz: Příjezd Sovětů byl třeba, vzpomíná Ludmila Grafnetrová