Jak na podzim posílit imunitu: Nezapomeňte na vitamín D a betaglukany. Nově se do boje zapojují lysofosfolipidy

barevné listí, svetr
Zdroj: Freepik

Sychravé počasí, nízké teploty a návrat po dovolených do kolektivu. To vše na podzim znamená obrovskou zkoušku pro náš imunitní systém. Jak tělo nejlépe posílit, aby bylo dobře připravené na nachlazení, chřipky či covid, na to se magazín Lifee.cz zeptal odborníků. Vsadit podle nich můžete na kvalitní spánek, vitamíny D a C, echinaceu či betaglukany, ale nově také na lysofosfolipidy.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 29. 10. 2024 18:00

I když vesele barevná příroda a poslední hřejivé sluneční paprsky mohou vypadat lákavě, jsou neklamným signálem toho, že se blíží zima. A ta pro náš imunitní systém znamená velkou zátěž. Nejen kvůli nízkých venkovním teplotám, ale také vrcholící společenské sezoně, nejrůznějším večírkům, plesům a setkáním. Jak se na takový nápor bacilů nejlépe připravit?

Klíčová role vitamínu D v boji s nemocemi

"Pokud chceme na podzim podpořit své zdraví a zdraví celé rodiny, můžeme do jídelníčku zařadit živiny, jako jsou vitamíny D, C, A, vitamíny B a také minerály - selen, hořčík a zinek," vysvětluje Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz. Právě vitamín D hraje v imunitní reakci klíčovou roli. Jeho hladinu v krvi má ovšem většina české populace podprůměrnou.

Lékárnice proto doporučuje nechat si ji změřit - ať už laboratorně, nebo pomocí domácího testu. "Většina lidí s oslabenou imunitou má vitamínu D málo, ačkoli se domnívá, že si ho v létě pobytem na slunci nebo díky slunečnému podzimu vytvořila dostatek," argumentuje.

Vedle stravy bohaté na živiny a vitamíny můžete imunitu podpořit také doplňky stravy. "Pokud sáhnete po osvědčených vitamínech C a D, selenu, zinku, echinacee, rakytníku či betaglukanech, chybu neuděláte. Pro přesné dávkování vitamínů a minerálních látek se ale obraťte na odborníky," nabádá Pavla Horáková.

Starý známý rybí olej dětem prospívá

To zvlášť platí u dětí, kde je obtížné určit přesnou denní dávku v závislosti na jejich věku a váze. "Pokud se zaměříme na kvalitní vyváženou domácí stravu a dítě bude mít prostor na dostatečný noční spánek, odpočinek, odreagování a kreativitu, bude se vyvíjet dobře a mělo by být silné a odolné," nastiňuje magistra. "Ke zlepšení nutričních nedostatků pak lze doplnit určité živiny formou doplňků stravy. U dětí by to byl kvalitní rybí olej nebo olej z tresčích jater jako zdroje vitamínu D, K, A a omega-3 mastných kyselin," poukazuje.

Začít posilovat imunitu je optimální dva až čtyři týdny před očekávanou zátěží, tedy optimálně ještě v létě před nástupem do školy nebo školky. Takže rodiče, příští rok nezapomenout! "Ideální pro děti je Imunoglukan, nebo pokud jste vyznavači homeopatik, tak kombinace Sulfur iodatum 15CH v pondělí, středu a pátek, Silicea 15CH v úterý, čtvrtek a Oscillococcinum v neděli," vyjmenovává Pavla Horáková.

Novinka na trhu v podobě lysofosfolipidů

Od října se na trhu objevuje také přípravek Prevecan obsahující vysokou koncentraci lysofosfolipidů. K čemu jsou dobré, jsme se zeptali odbornice na farmaceutickou technologii a biomedicínu Denisy Stránské.
"Lysofosfolipidy jsou součástí mnoha buněčných struktur a hrají důležitou roli v signalizaci imunitního systému. Pomáhají při odstranění mrtvých a defektních buněk. Hodně zjednodušeně řečeno jsou to látky důležité pro správné fungování buněk a jejich komunikaci. Prevecan pomáhá tělu zbavovat se poškozených buněk a podporuje jeho rovnováhu,” nechala se slyšet.

"Může pomoci každému z nás v době, kdy bojujeme s nemocí nebo jsme ve stresu či procházíme těžkým životním obdobím a necítíme zrovna dobře. Na základě vědeckých dat víme, že stres může být spouštěčem různých onemocnění, a proto je dobré tělo včas podpořit," dodává odbornice.

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články