Jak si správně mýt vlasy podle expertů? Rozhodně ne každý den, pomohou vám jílové produkty

Jak si správně mýt vlasy podle expertů? Rozhodně ne každý den, pomohou vám jílové produkty
Zdroj: Freepik, oficiální materiály prodejců/koláž Lifee
Přírodní šampon s africkým bahnem Rasul, Urtekram, 209 KčHloubkově čisticí šampon pro mastnou pokožku hlavy, Bain Divalent, Kérastase, 699 KčOčišťující šampon s jemnými jíly, Extraordinary Clay Shampoo, Elseve, L'Oréal Paris, 169 KčČisticí šampon s mořskými minerály a jílem, C-Tox Clay Shampoo, La'Dor, 280 Kč+ 5 fotek+ 6 fotek

Myjete si vlasy denně? Pak zpozorněte, dle odborníků totiž příliš časté mytí vlasům spíše škodí. Vydržet byste to se správnou péčí a vhodně zvolenými produkty měli optimálně nejméně tři dny.

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 01. 09. 2024 18:00

Štastnými jsou ty a ti z nás, kterým kvalita, struktura a charakter kštice umožňují mýt si vlasy maximálně jednou týdně. To je totiž dle mnoha vlasových odborníků a kadeřníků ideální frekvence “mokré” péče o vlasy. Ne všechny typy vlasů ale tak dlouho bez zásahu pěstící kosmetiky vydrží krásné, nehledě na zvýšenou tvorbu mazu nebo znečištěné prostředí, ve kterém se dennodenně pohybujeme. A když jde o případ právě probíhajících letních měsíců, dostávají naše vlasy ještě více zabrat a svádí nás k častějšímu mytí mnohem výrazněji.


Najít optimální rovnováhu není jednoduché, míní dermatoložka

„Pravdou je, že neexistuje jednoduchá odpověď na otázku, jak často byste si měli mýt vlasy,“ říká Michele Greenová, certifikovaná kosmetická dermatoložka z New Yorku, v rozhovoru pro časopis Glamour. „Nadměrné mytí vlasů může zbavit vlasové folikuly jejich přirozených olejů a dát tělu signál, aby produkovalo více oleje na pokožce hlavy, ale nedostatečné mytí vlasů může vést k hromadění mastnoty, potu a produktů na pramenech. Nalezení rovnováhy mezi těmito dvěma způsoby je pro zdravé vlasové folikuly a prameny klíčové,“ dodává Greenová.

Vsaďte na produkty s jílem

Jak ale rovnováhu nalézt, patříte-li navíc k těm nešťastníkům, kterým se vlasy i pokožka hlavy rychleji mastí, a ty už druhý den po mytí zoufale volají po další očistné kúře? Pak musíte bohužel sáhnout po mycí proceduře rozhodně mnohem častěji než je ideál. Německý kadeřnický odborník Pascal Schimyck v rozhovoru pro magazín Glamour v takovém případě doporučuje v boji se zvýšenou tvorbou mazu vedoucí k zvýšení frekvence mytí vlasů střídat váš klasický oblíbený šampon s hloubkově čisticím produktem na bázi jílu.“Takový šampon je určen k hloubkovému čištění a doporučuji jej používat každé druhé mytí,” říká německý vlasový specialista a tvrdí, že si tím prodloužíte interval mezi mytím výrazně se mastících vlasů i o několik dní.

Mnoho žen a mužů s výrazně se mastícími vlasy, obvykle těmi jemnými, se ale potýká i s dalším nešvarem - křehkými a suchými konečky, které jílové produkty mohou ještě více vysušovat. Co radí Pascal Schimyck v tomto případě? „Dlouhé vlasy, zejména zesvětlené, mají na délkách vlasů zcela jiné potřeby než na pokožce hlavy. Obojí byste měli posuzovat odděleně a podle toho vybírat produkty pro jednotlivé partie zvlášť.“


Snižte teplotu a důsledně oplachujte

Podle Schimycka je důležité také dbát na nižší teplotu vody, kterou vlasy pravidelně umýváte. “Horká voda produkci mazu zvyšuje,” tvrdí kadeřnický odborník z německého Düsseldorfu. Dbát byste vždy měli také na velmi důkladné opláchnutí všech produktů. Jejich rezidua na pokožce i vlasových vláknech mohou také vést k zvýšené produkci mazu.

Bojujete-li proti častějšímu mytí pravidelně také zásahem suchého šamponu, vězte, že to rozhodně nemá být váš každodenní pomocník. Pohlcuje sice přebytečnou mastnotu, navíc ale vlasy zatíží a ucpává také póry na pokožce hlavy. Ideální je jen jedna aplikace mezi mytími, pak je na řadě zasáhnout a všechny nečistoty včetně těch, které nám pomáhají se stylingem a péčí, z vlasů šetrně mytím odstranit.

Jednoznačně tedy platí přizpůsobit frekvenci mytí vašemu konkrétnímu typu vlasů. Zatímco ty řidší a jemnější s tendencí se více mastit budou potřebovat mnohem častější očistnou koupel, majitelky a majitelé suchých a hrubých, například kudrnatých vlasů, by se přílišnému mytí měli vydržet bránit co možná nejdéle.

Na prostředky k mytí vlasů s jílem se podívejte do galerie.

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Související články

Další články