
Pokud si s jarním úklidem spojujete hlavně vycídění všech koutů a mytí oken, zkuste to letos trošku jinak. Zařaďte do každoroční rutiny zbavení se nepotřebných věcí a vyčistění prostoru pomocí mořské nebo himálajské soli. Jak na to, prozradila v pořadu Ženská tabu odbornice na tuto disciplínu Michaela Mrázková.
Michaela se věnuje optimalizaci věcí v domácnosti už roky, pořádá na toto téma konzultace a vydala také knížku s názvem Léčivý úklid. Jak už sám titul napovídá, jde o proces, který ozdraví nejen váš dům či byt, ale i duši. Spočívá ve třídění, uspořádání a případném zbavení se věcí s cílem vytvořit harmonický a funkční prostor. Nejvhodnější doba pro jeho realizaci je právě nyní, na jaře.
Doporučené video: Michaela Mrázková hovoří o léčivém úklidu v Ženských tabu Báry Hlaváčkové
Očista prostoru mořskou solí
Jak konkrétně na to? Než se vůbec pustíte do díla, je dobré vyčistit prostor mořskou nebo himálajskou solí. „Na ideálně 48 hodin umístíme sůl do rohů našeho prostoru a necháme ji působit,“ vysvětlila Michaela Mrázková v Ženských tabu. „Sůl funguje jako silný čistič, nasaje do sebe nechtěné energie a prostor se tím velmi dobře osvěží,“ poukázala.
Optimalizace věcí v šatníku a knihovně
Pak už přichází vhodná chvíle na vytřídění věcí. Začít můžete typicky šatníkem, nebo trošku netradičně knihovnou, kde má spousta z nás tendenci hromadit publikace, na jejichž názvy si sotva vzpomíná. Přesto bývá složité se věcí zbavit, protože máme pocit, že se nám někdy mohou hodit.
„Na tenhle typ nerozhodnosti doporučuju, abyste si například knihu, na kterou jste nikdy nesáhli, připravili na noční stolek,„ radí Michaela. “Stejně tak to udělat s dalšími věcmi nebo oblečením. Opravdu jít tomu naproti, zkusit je využít při první příležitosti, a tím si v praxi ověřit, jestli tu věc vůbec použijete. Mně se často stane, že se mi ani nechce,“ poukazuje s tím, že takové věci se můžete s klidným srdcem zbavit.
Pro knihovnu pak platí podobná pravidla. „Osobně jsem pro, aby si lidé ponechávali jen ty knihy, které pro ně mají hlubší význam, které si plánují ještě někdy přečíst,“ upozorňuje s tím, že je dobré jednou za čas všechny knihy vyndat, očistit police a jednotlivé publikace vzít do ruky a připomenout si je. Ty, které k nám „nepromlouvají“, pak můžeme předat dál.
Jak udržet pořádek a proč nám tak prospívá
Pokud už se vám podařilo počet věcí optimalizovat, je důležité, aby každá z nich měla své místo, a tam ji člověk po použití vracel. „Doma máme věci uspořádané, dobře oddělené, stejné druhy u sebe. Potom je pravděpodobnější, že se nám podaří udržet pořádek,“ nabádá Michaela.
Klíčem k tomu, jak optimální stav udržet, je ale také omezení konzumního chování. Zvláště s ohledem na stále oblíbenou fast fashion. „Na konzultacích vídám, kolik mají klientky oblečení, jak mají přecpané šatníky,“ otevírá Michaela ožehavé téma. „Proto je velmi důležité, abychom změnili i naše chování. Takže na jedné straně je to třídění, minimalizování věcí, na druhé potřeba změnit spotřební návyky. Jinak se nám ty věci zase nenápadně do prostoru propašují,“ uzavírá.
A to by nebylo dobře ani z psychologického hlediska. Uspořádaná a harmonická domácnost totiž podle Michaely pomáhá člověku lépe se vypořádat se stresem, a dokonce i zhubnout. „Díky tomu, že si dáme věci do pořádku, může dojít k důležitým vnitřním uvědoměním a posunům a na základě toho i posunům v našem životě,“ zdůrazňuje Michaela. „U mých klientek, které mají velkou připoutanost k věcem, je velmi často přítomná i nadváha a řadě lidí se podaří zhubnout, až když si dovolí propustit i ty věci, které tak úzkostně schraňují,“ dodává.