Nadýmání patří mezi problémy intimnějšího rázu, se kterými se řada z nás jen nerada svěřuje lékařům. Trápí i vás? Vyzkoušejte nejdříve vyřadit z jídelníčku potraviny, které jsou častou příčinou plynatosti.
Odborníci zjistili, že za tyto nepříjemné zažívací potíže mohou být někdy zodpovědné i potraviny, do kterých by to většina z nás rozhodně neřekla. Podle výživových poradců totiž některé poživatiny, které jsou všeobecně pokládány za velmi zdravé, obsahují spoustu obtížně stravitelných složek.
"Jedná se například o celulózu v syrové zelenině, polyoly ve švestkách nebo oligosacharidy ve fazolích a jiných luštěninách," vysvětlila nutricionistka Shona Wilkinson v rozhovoru pro server Daily Mail. U řady lidí může za nadýmání a plynatost také brukvovitá zelenina – květák, kapusta, brokolice apod.
Na jaké další potraviny si dát pozor?
Mléko a mléčné výrobky: Někteří jedinci mají alergii na bílkoviny používané v mléčném průmyslu, nebo se jim obtížně tráví laktóza.
Peckovité ovoce: Obyčejné i sušené peckovité ovoce bývá často baleno společně s cukernými alkoholy. Pokud vašemu organizmu dělá problém je strávit, mohou začít kvasit a způsobovat nadýmání a plynatost.
Sladidla: S cukrem jakéhokoliv druhu (včetně umělého) by se to rozhodně nemělo přehánět.
Koření: Některá kořeněná jídla stimulují uvolňování žaludeční kyseliny, což způsobuje podráždění.
Sůl: Mimo jiné zvyšuje množství vody, které vaše tělo zadržuje. V důsledku toho budete nafouklejší a těžší. Sůl navíc může škodit srdci a zhoršovat krevní tlak. Z těchto důvodů pro ni platí totéž co pro cukr.
A na závěr jedna sladkost, do které byste to možná neřekli - žvýkačka! Ano, i žvýkačka může být spouštěčem plynatosti! Žvýkání totiž mimo jiné vašemu organismu vyšle falešnou zprávu, že se chystáte polykat. To odstartuje produkci trávicích enzymů, které ovšem zůstanou nevyužity. Výsledkem je opět nadýmání.