Nač toužit po složitostech, když to jde jednoduše? Tuto otázku jako by svým videem kladl server FoodNSport všem, kteří upřednostňují léky před přírodními zdroji živin. Tělesné i duševní zdraví dle videa získáme snadno. Stačí každý den slupnout banán.
Web Dr. Douglase Grahama, mj. dlouholetého atleta a zdravotního poradce tenistky Martiny Navrátilové či herečky Demi Moore, ve videu sesumíroval 10 pozitivních účinků konzumace už dvou banánů denně. A tím i 10 popudů k zamyšlení nad tím, proč si značná část populace stále chodí pro zdraví do lékáren...
1. Energie
Zapomeňte na kávu obsahující nezdravý kofein, zapomeňte i cukrovinky plné rafinovaného cukru. Banán poskytne vzpruhu ve chvíli, kdy se na vás sápe únava. Už dva banány vám dodají energii na hodinu a půl cvičení.
2. Draslík
Draslík je prvkem mnoha tváří. A podle FoodNSport samých dobrých. V lidském těle působí coby ředitel srdečního tepu, hladiny vody v těle i pravidelného přísunu kyslíku do mozku. Kromě toho potlačuje riziku mozkové mrtvice a reguluje krevní tlak. S dostatečným přísunem draslíku se navíc nemusíte bát, že váš při dalším cvičení chytne ve svalu křeč.
3. Střeva
Střeva se označují jako druhý mozek, pečovat o ně je tedy nutno starostlivě. Co třeba tak, že posvačíte sladký a chutný banán? Ten totiž napomáhá obnově a udržování pravidelných biologických funkcí. Včetně činnosti střev.
4. Nálada
Tvar úsměvu nedostal banán náhodou. Toto ovoce v sobě ukrývá aminokyselinu zvanou tryptofan, která je nezbytná k produkci serotoninu, regulátoru nálady. A právě ten se zasluhuje o pocity štěstí a odpočinku. Podle serveru Bananasaver.com dokonce zmírňuje stavy depresí. Lidé s těmito obtížemi, kteří slupli banán, se prý cítili lépe.
5. Železo
Hojí se vám špatně rány? Nelze doporučit jediné – mlsejte častěji banány. Železo, které v sobě nesou, pomáhá přenášet kyslík z plic do tkání. A kyslík je nezbytný pro rychlou léčbu zranění.
6. Kalorie
Zdravý, chutný a ještě dietní. To je, dámy a pánové, banán v plné kráse. Jen 110 kalorií (v přepočtu zhruba 461 joulů) se schovává pod žlutou slupkou. Děkovat můžeme vláknině a vodě, které banán z velké části obsahuje.
7. Vláknina
Sáček chipsů zmizel v trávicím traktu, jenže hlad se ne a ne vzdát. Řešení je jednoduché – sáhněte po banánu. Víme, je méně vizuálně i chuťově atraktivní. Zato neobsahuje tzv. prázdné kalorie, které ošálí chutě, ale žaludek nikoliv. Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) je 1 banán obohacen asi 3 gramy vlákniny. Ty nejenže upraví zažívací procesy, ale nasytí na delší dobu.
8. Doplnění "paliva"
Hlad není převlečená žízeň ani nic podobného. Ale žádný strach – zahnat ho lze rychle a zdravě, třeba smoothiem z banánů. Lidský organismus si z nich vytahuje karbohydráty coby primární zdroj energie.
9. Mangan
Jako by toho nebylo už dost, banán preventivně "ošetřuje" i kosti. A to díky přítomnosti manganu. Denní dávka pro dospělého jedince se pohybuje od 1,5 do 2,5 až 3 miligramů manganu, 1 střední banán pokryje nejvyšší doporučovanou denní dávku. Mangan kromě jiného i pomáhá upravit metabolismus.
10. Tuk a cholesterol
Ještě jednou si to zrekapitulujme: zaženou únavu, chrání proti mozkové mrtvici, udržují stálý krevní tlak, zamezují svalovým křečím, "bičují" střeva, zlepšují náladu, pomáhají zocelovat rány, drží kalorie na uzdě, zasytí, dodají energii a zlepšují stav kostí. Dle FoodNSport to ale pořád nestačí. Zapomnělo by se totiž na tuk a cholesterol – které banány prakticky neobsahují. A možná to bude ten důvod, proč příště sáhnete po žlutém ovoci namísto čokoládové tyčinky.