Když se podíváte do starých jídelních lístků, často v nich najdete pochoutku zvanou býčí žlázy. Většinou se podávaly s česnekem nebo majoránkou. Každopádně byly považovány za velkou delikatesu, kterou nyní můžete připravit doma pro své blízké.
Šéfkuchaři v Benjaminu, Radek Jakubec a Tomáš Torhan, studovali staré jídelní lístky a narazili na býčí žlázy v kombinaci s třeným česnekem nebo majoránkou. Samotná úprava pak byla formou smažení v trojobalu, podobně jako řízek. Restaurace, které žlázy nabízely za minulého režimu, byly od druhé do čtvrté cenové skupiny a samotné žlázy se nacházely v kolonce předkrmů a minutek. Za posledních 25 let se na tuto surovinu pozapomnělo, i když je stále velmi jednoduše k sehnání.
Radek s Tomášem v Benjaminu, vršovický fine dining, zvolili vaření žláz metodou sous vide (vaření ve vodní lázni při nízké teplotě), aby maso bylo křehké a rozplývalo se na jazyku. U všech receptů rádi dodržují tradiční spojení surovin. Chutě zvýrazňují a jídla doplňují o jednu dvě složky, jež se k němu hodí a celkově obohatí chuťový i vizuální dojem.
Takto podobně připravují žlázy v podzimním degustačním menu v restauraci Benjamin a vy si je díky tomuto receptu můžete připravit sami.
Ingredience:
- očištěné a odblaněné býčí žlázy (2 ks)
- demi glace nebo silný hovězí vývar 200 ml
- čerstvá majoránka 1/2 svazku
- plochá petržel 1/2 svazku
- strouhanka 200 g
- vejce M 1 ks
- hladká mouka 100 g
- máslo 20 g
- smetana 12%
- sůl, pepř dle chuti
Postup:
Býčí žlázy podélně rozkrojíme, vyřízneme chámovody a zbavíme jemných blanek. Osolíme, opepříme, na každý kus položíme malou kostku másla, zavákuujeme a táhneme ve vodní lázni na 60 stupňů C asi tři hodiny (můžeme také táhnout v páře cca 1 hodinu nebo v rendlíku na rozpuštěném másle cca 30 minut na nízkou teplotu).
Silný vývar svaříme ještě na poloviční množství, přidáme smetanu a šleháme do spojení. Nakonec přidáme necelou polovinu majoránky, promícháme, krátce zavaříme a procedíme. Dle potřeby je možné omáčku naředit nebo svařit do požadované konzistence.
V mixéru smícháme strouhanku s lístky petržele a polovinou majoránky. Vše rozmixujeme do dokonalého spojení tak, aby nám vznikla jemná bylinková strouhanka.
Uvařené žlázy nakrájíme na 1 cm silné nudličky a obalíme v hladké mouce, rozmíchaném vajíčku a bylinkové strouhance. Smažíme v másle s olejem dozlatova. Necháme osušit na papírové utěrce.
Podáváme v hlubším talířku s omáčkou, ozdobíme zbylými lístky majoránky.