Dýně obsahuje hodně vody, spoustu vlákniny a je skvělá při hubnutí. Pomůže vám také dobít energie, a to lépe než banán, protože disponuje velkým množstvím draslíku. Ten obnovuje svalové funkce a rovnováhu v těle.
Dýňová klasika
V obchodech nebo na trzích většinou (nejen na podzim) najdete muškátovou dýni nebo dýni Hokkaido. Oba tyto typy jsou v kuchyni velmi univerzální a hodí se pro přípravu polévek a sladkých i slaných receptů. Mají jemně nasládlou, oříškovou chuť, která trochu připomíná jedlé kaštany. Dýně Hokkaido se navíc nemusí loupat, slupka při tepelné úpravě krásně změkne.
Okrasné dýně
Sníst se dají i malé okrasné dýně. Slupku je lepší odstranit až po pečení nebo z ní dužinu jen vydlabat, je totiž dost tuhá a za syrova se špatně loupe.
Špagetová dýně
Za vyzkoušení rozhodně stojí i podlouhlá špagetová dýně, která je věrná svému jménu: po tepelné úpravě se rozdělí na vlákna podobná špagetám. Stačí ji rozpůlenou upéct v troubě položenou řezem dolů a pak použít jako přílohu k omáčkám nebo do polévky místo nudlí. Vlákna z upečené dýně snadno vytaháte vidličkou.
Zdravá cuketa: Prospívá zažívání, zkrášluje pleť a hodí se i na pečení dezertů
Vitaminy
Jedna porce dýně odpovídá dvojnásobku doporučeného denního příjmu vitaminu A. Ten pochází z karotenoidů, které mají na svědomí oranžovou barvu dýní. Vitamin A zlepšuje zrak, zejména za špatného osvětlení, brání vzniku rakoviny a prospívá zdraví kůže. K tomu přidejte vitamin C, D a E, vápník, hořčík, železo i proteiny.
Semínka
Vydlabaná semínka je škoda vyhodit. Jsou plná vitaminů a minerálů, snižují “špatný” cholesterol a slouží jako vynikající zdroj vlákniny. Navíc obsahují aminokyseliny, které jsou zásadní pro tvorbu serotoninu, tudíž se vám konzumací dýňových semínek zlepší nálada.