Nejenže je cuketa velmi zdravá, chutná, dostupná, ale navíc ještě levná. Na každé zahrádce jich v tomto období naleznete bezpočet, tudíž si možná někdy říkáte, že nevíte, co s ní. My vám poradíme, jak tuto královnu zahrad zužitkovat několika způsoby.
Jednoduchá úprava
Cuketa je velmi nenáročná zelenina na úpravu, téměř žádná jiná zelenina nepotřebuje tak málo čištění jako cuketa. Nemusíte ji loupat, a pokud není opravdu velká a zralá, tak ani čistit od zrníček. Stejně tak je zbytečné ji solit a posléze sušit ubrouskem. Skvěle chutná i bez složitých příprav.
Dieta
Až 90 % obsahu cukety tvoří voda, tak se nemusíte bát, že byste po ní přibírali na váze. Také ovlivňuje vylučování vody z těla a pomáhá tělu zbavovat se kyselin, je tedy ideální při redukčních dietách i zdravém životním stylu.
Široký záběr
Každá hospodyňka vezme zavděk surovinou, kterou může využít v kuchyni na více způsobů. Cukety můžete plnit masovou či rýžovou směsí, můžete je grilovat, péct, smažit jako řízky, přidávat pod maso, ale i do indických omáček a italských receptů. Možná vás překvapí, že se hodí i do dezertů. Nastrouhejte ji a přidejte do těsta na bábovku, bude pak krásně vláčná.
Léčivé účinky
Protože hojí střevní stěny, je doporučována těm, kteří mají problémy se s tímto orgánem. Kromě toho v ní najdete velké množství provitaminu A, ale také karoten, vlákninu, vitamíny A, B, C a minerály jako hořčík, vápník, železo či draslík. Podporuje tedy celkové zdraví našeho těla.
Péče o pleť
Vyzkoušejte masku z cukety, která pomáhá odstranit kožní nedostatky, projasní a vypne pleť. Stačí, když smícháte lžíci propláchnutých pomletých ovesných vloček se dvěma lžícemi nastrouhané cukety a třemi kapkami citronové šťávy. Nechte působit asi čtvrt hodiny a pak smyjte. Sami uvidíte, že vaše pokožka bude jemná, zdravá a vitální.