Zvykli jsme si doma vyrábět chleba, šunku nebo jogurty – je to zábava a přesně pak víme, co v nich najdeme. Vyrobit si ale domácí medovinu, to už je pořádný oříšek. Pojďte to s námi vyzkoušet, ale obrňte se pěknou řádkou trpělivosti.
Doma si můžete připravit spoustu dobrot, od sýrů až třeba po pivo. Jen se někdy pořádně zapotíte a také si pěkně počkáte. To samé platí i pro kvalitní medovinu.
Suroviny
Zdá se to jednoduché, k výrobě medoviny potřebujeme v podstatě jen med, vodu, kvasinky a živnou sůl. Jenže výslednou chuť zde výrazně ovlivňuje nejen samotný med, ale i zbylé dvě složky, takže už shánění ingrediencí dá hodně práce.
Kvalitní voda
Vodu je vhodné vybírat v co nejvyšší kvalitě, tedy ne jen natočit nějakou z kohoutku. Ideální je kojenecká, díky které jsou naše medoviny velmi jemné.
Kvasinky
Kvasinky se používají speciální, přímo pro výrobu medoviny. Zakoupit je můžete za přibližně stokorunu, z jednoho dvacetigramového sáčku vyrobíte klidně 100 litrů nápoje.
Med je základ
Jak jednou objevíte nejvhodnější kvasinky, budete už každý rok řešit jen kvalitu medu, který se na chuti podepisuje největší měrou. Protože se s každou sezonou kvalita medu mění, záleží třeba na počasí, musíte každý rok pečlivě vybírat, který med do výroby zařadíte. Pokud se vám prvních pár várek nepovede, nesmutněte – období získávání zkušeností je lemováno nezdary a člověk se tím musí prokousat.
Levnější varianta
Používá se pouze kvalitní med, nikoli nakvašený, jak je běžné třeba při výrobě pálenek z ovoce. Na to pozor! Skvělých výsledků dosáhnete s jednodruhovými medy, tedy takovými, ve kterých je med pouze z jednoho druhu květů. Běžné jsou medoviny z akátového, slunečnicového nebo lipového medu, mezi jednodruhové řadíme i lesní med. Smíšeného medu je více a je levnější, takže můžete při výrobě medoviny z květového medu ušetřit.
Kvašení
Kvasinkám dopomáhá zvýšená teplotou přibližně 25 °C, při které jsou aktivnější, proces pak zabere 4-5 týdnů. Díky kvašení získá medovina nad 10 % alkoholu. Teď už je třeba ji jen nechat vyčeřit, aby se pročistila od kalů, a přečerpat do čistých nádob. V nich bude dozrávat.
Zrání chce trpělivost
Zrání probíhá při 10 °C i několik let, takže to určitě není práce pro někoho, kdo nemá trpělivost. Právě během tohoto období se nejvíce rozvíjí chuť medoviny, a proto nic nejde moc uspěchat. Když je proces zrání u konce, nic dalšího se už nepřidává – ani cukry, ani další alkohol, ani žádná „éčka“.