Hořčiče patří mezi nejstarší a neoblíbenější pochutiny, znali ji už staří Římané. Je základem k masu i do marinád. Nemusíte však zůstávat u plnotučné či kremžské klasiky, experimentujte a připavte na grilovačku originální dipy.
Jak se vyrábí hořčice
Základem všech druhů hořčice je hořčičné semeno. Hořčičných semen existují tři druhy: bílá, černá a hnědá. Hořčice vzniká z mletých hořčičných semínek smíchaných s vodou, octem, solí, cukrem, mletým kořením, olejem nebo jinou kapalinou. Může být přibarvená kurkumou.
Druhy hořčice
Plnotučná hořčice
Patří mezi nejoblíbenější a nejkonzumovanější. Je jemně mletá a neobsahuje hrubé částice. Nepřibarvená má šedožlutou barvu a přibarvená jasně žlutohnědou.
Dijonská hořčice
Byla poprvé vyrobena ve městě Dijon. Tvoří ji jemně namletá hnědá hořčičná semena, která nebyla zbavena oleje. Má pikantnější chuť.
Kremžská hořčice
Tento druh má palčivou chuť, kterou jí dodávají nahrubo namletá semena hořčice černé a typickou nasládlou chuť má díky cukru. Toho musí být nejméně 16 % (v plnotučné hořčici je pouze 5 %).
Ochucené hořčice
Existují nejrůznější ochucené varianty, jako jsou třeba pálivé i méně pálivé hořčice se zeleným pepřem, grilovací hořčice s kečupem, francouzské s provensálským kořením apod.
Skladování
Hotovou kupovanou hořčici pak nejlépe uchováme v chladničce v dobře uzavřených sklenicích. Pokud máte hořčičná semena, uchovávejte je v uzavřených nádobách na chladném a suchém místě.
Léčivé účinky
Hořčičná semena a olej se používají pro zmírnění bolesti svalů, při revmatismu a artritických bolestech. V Indii se dokonce aplikují na pokožku hlavy. Mají prý stimulovat růst vlasů. Mletá semena působí i jako projímadlo.
NA ORIGINÁLNÍ DIPY Z HOŘČICE SE PODÍVEJTE DO GALERIE: