Naše prababičky musely vyjít v kuchyni s málem. Nemohly si zajít do supermarketu a koupit si v kteroukoliv roční dobu to, na co měly právě chuť. Musely vycházet z lokálních surovin, a to především z toho, co si samy vypěstovaly. Proto v kuchyni tehdejší doby dominovala především zelenina a bylinky.
Nic nepřišlo nazmar
Téměř každá rodina na venkově za dob našich prababiček vlastnila pole, louku a nějaký ten les, proto se k vaření používalo především to, co si rodina na svém hospodářství vypěstovala. Zpracovávalo se vše. To, co zbylo z rostlin se dávalo zvířectvu a zvířata se zpracovávala od čumáčku po ocásek. Nic nepřišlo nazmar.
Zelenina
Je tedy jasné, že se jedla levná lokální strava, která byla ale zdravá a poctivá. V jídlech dominovala zelenina. Nejoblíbenější byly kapusta a zelí. Kysané babičky dokonce považovaly za lék. Oblíbená byla i cibule, dýně nebo celer. K dochucování používaly česnek, které ordinovaly i jako přírodní antibiotikum.
Ovoce
Co se týče ovoce, opět převládaly tradiční lokální plodiny pěstované v sadech. Kromě jablek či švestek byly oblíbené i špendlíky, angrešt nebo trnky.
Staročeské podzimní menu, které vám doplní síly. Pochutnejte si jako u babičky
Bylinky
Zapomenout nesmíme ani na bylinky. Maso na rozmarýnu bylo vyhlášenou delikatesou a všichni věděli, že pár větviček libečku skvěle ochutí brambory či vývar. Majoránka se sušila doma a v zimě používala do cmundy či bramboračky. Každá prababička měla na své zahrádce také určitě bylinky jako meduňku, šalvěj nebo levanduli.
BIO potraviny
Září je Měsícem biopotravin. Ministerstvo zemědělství podpoří ekologické farmáře už popatnácté. Po celý měsíc můžete se svými potomky navštěvovat nejrůznější akce v regionech, kde budete mít možnost seznámit se s lokálními zemědělci a jejich bioprodukty.