S nástupem podzimu je třeba trochu pozměnit jídelníček. Náš organismus v důsledku chladu vydává více energie a je třeba ho pořádně dobít. A na to už salát z čekanky prostě nestačí.
Česká kuchyně kdysi a dnes
Víte, jak jedli naši předci? Odpověď možná leckoho překvapí. Podle posledních lékařských výzkumů se totiž stravovali daleko lépe než my. Dokonce i po konci druhé světové války, kdy byla o potraviny nouze, byla skladba stravy výživnější a bohatší na vitaminy než dnes.
Méně se totiž jedly cukry a tuky, zato své místo na stole měla zelenina domácí provenience, hlavně brambory, zelí, kapusta a kořenová zelenina bohatá na vitamin C a vlákninu. Maso patřilo na stůl jen výjimečně. S nástupem zimy se hojně připravovala slepice, protože silný vývar se používal jako prevence či už jako lék při nachlazení. Proto jsme pro vás připravili klasické staročeské podzimní menu, které doplní síly, a přitom nezklame ani vyhlášeného labužníka.
Slepičí polévka se zeleninou
Příprava: 15 minut + 3-4 hodiny vaření
Ingredience: 1/2 větší slepice nebo 1 menší, nejlépe chlazená masitá, 1,5 až 2 l vody , po 5 kuličkách celého pepře a nového koření, 1 cibule se slupkou, omytá a rozpůlená, 4 žampiony, oloupané, 3cm kousek čerstvého zázvoru, 3 stroužky česneku, 1 snítka libečku, 1 stonek řapíkatého celeru, 250 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), 1 menší pórek, 50 g hrášku - čerstvý nebo mražený, sůl a mletý pepř, hrst omyté čerstvé petrželky (kudrnky)
Postup přípravy: Slepici omyjeme ve studené vodě, zbavíme zbytků peří, vložíme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Osolíme, přidáme celý pepř a nové koření, kousek oloupaného zázvoru, rozpůlenou cibuli se slupkou, oloupané celé nebo rozpůlené žampiony, celé oloupané stroužky česneku, libeček a uvedeme do varu. Ztlumíme plamen, vaříme mírným varem asi 3 hodiny, až je slepice téměř měkká. Zeleninu omyjeme, očistíme a překrojíme na větší kusy. Ke konci varu přidáme do vývaru kořenovou zeleninu, překrojený řapíkatý celer a dále vaříme, dokud zelenina nezměkne. Vývar přecedíme, maso zbavíme kůže a kostí a nakrájíme na menší kousky a vložíme zpět do vývaru. Přidáme nakrájený dobře omytý pórek, hrášek, nakrájenou uvařenou kořenovou zeleninu a necháme přejít varem. Podle chuti dosolíme, opepříme a podáváme se zelenou petrželkou.
Kapustové karbanátky
Příprava: 30 minut + 20 minut smažení
Ingredience: 1 středně velká kapusta, sůl, 20 g másla, 2 vejce, 150 g housky pokrájené na kostičky, 120 ml mléka, mletý pepř, 30 g cibule, pokrájené a krátce osmahnuté, 60 g vařeného uzeného masa, 150 g strouhanky + další na obalení, 2 rozšlehaná vejce, tuk na smažení
Postup přípravy: Kapustu zbavte ovadlých listů, spařte ji a pak vložte do vařící osolené vody. Uvařte doměkka a dejte na síto dobře okapat. Poté kapustu jemně usekejte nebo umelte na masovém strojku. V míse umíchejte změklé máslo se solí, přidejte vejce, v mléce namočenou a prolisovanou housku, pepř, cibulku, mleté vařené uzené maso, kapustu a tolik strouhanky, aby těsto bylo husté jako na masové karbanátky. Vytvarované karbanátky obalujte v rozšlehaném vejci (či jen v bílcích) a poté ve strouhance. Smažte na pánvi nebo ve fritovacím hrnci dozlatova. Podávejte třeba se zelným salátem, bude to skutečná vitaminová bomba.
Zapečené kyselé zelí
Příprava: příprava 20 minut+ 45 minut pečení
Ingredience: 500 g kyselého zelí , 2 cibule, 1 lžíce oleje, 300 g uzeného masa, 3 vejce, 1/2 l mléka, špetka mletého kmínu, lžíce nakrájené pažitky, sůl, pepř, 500 g kyselého zelí, 500 g brambor, tuk na vymazání formy
Postup přípravy: Nakrájenou cibuli poduste na oleji, přidejte na kostičky nakrájené uzené maso a opékejte 2 minuty. Rozkvedlejte vejce s mlékem, kmínem, pažitkou, solí a pepřem. Kyselé zelí vymačkejte, v případě potřeby pokrájejte a osolte. Brambory nakrájejte na plátky a opět opepřete a osolte. Do vymazané formy střídavě navrstvěte brambory, zelí, uzené maso tak, aby poslední vrstvu tvořilo zelí. Zalijte vaječnou směsí a pečte v předem vyhřáté troubě asi 45 minut při 170 °C.
Brambory pečené v soli
Příprava: 90 minut
Ingredience: 2 oloupané, překrojené stroužky česneku, olej na vymazání formy a trochu na zakapání brambor, 2 lžíce jehliček rozmarýnu, 1,5 kg malých brambor, neloupaných, ale pečlivě omytých a osušených, 750 g hrubé soli, 30 g hladké mouky, 200 ml zakysané smetany
Postup přípravy: Troubu předehřejte na 230 °C, horkovzdušnou na 210 °C. Kulatou formu o průměru 30 cm vytřete česnekem a potřete olejem (formu můžete ještě vyložit pečicím papírem, pak znovu potřít olejem a posypat česnekem). Na dno formy nasypte bylinky a na ně naklaďte hustě vedle sebe brambory. V míse promíchejte sůl a mouku, pomalu přilévejte asi 120 ml vody, aby vznikla hladká směs. Nalijte ji na brambory ve formě a hlavně mezi ně. Pečte na střední příčce trouby. Formu vyjměte a nechte pět minut vychladnout; vyklopte brambory na velký talíř a vyloupejte je ze slaného obalu. Podávejte se zakysanou smetanou, zakápnuté trochou oleje.