Spousta těhotných žen si myslí, že jí v tomto období za dva, ale bohužel tomu tak není. Nepočítejte tedy s tím, že když se budete denně cpát dortíky či utopenci, přiberete dvacet kilo, tak až porodíte, opět oblečete svoje džíny. Spotřeba energie v těhotenství je totiž zvýšená jen minimálně.
V těhotenství narůstá spotřeba vody a některých látek, které je pak nutné do těla doplňovat. Jedná se například o kyselinu listovou, vitamín D3, vitamíny skupiny B a železo, jód nebo hořčík. Skvělé tedy je před těhotenstvím jíst vyváženě, díky čemuž si v těle nashromáždíte dostatečné množství živin pro poklidné těhotenství, snadný porod a přirozené kojení.
Správná strava a vývoj
Různé výzkumy potvrdily, že výživa v těhotenství a následný vývoj spolu souvisí. Zdravá strava v těhotenství má obrovský význam pro správný vývoj narozeného miminka i jeho metabolismus. Nezdravá strava způsobuje změny ve struktuře DNA, proto není ideální, když si v těhotenství dopřáváte všechno, na co zrovna máte chuť. Správné stravování má vliv i na elasticitu tepen.
Životospráva ovlivňuje cukrovku
To, co se děje v těle matky v těhotenství, má, stejně jako genetika, vliv na rozvoj v pozdějším věku. Životospráva také ovlivňuje následnou obezitu, cukrovku 2. typu, vysoký krevní tlak, osteoporózu a některé druhy rakoviny.
Hormonální systém
Nesprávné stravovací návyky ovlivňují u dítěte hormonální systém, reprodukční systém, kde vzniká větší pravděpodobnost vzniku syndromu polycystických vaječníků, nebo oběhový systém, kde dochází k poruše funkce endotelu, a větší riziko vysokého krevního tlaku v dospělosti. Životospráva ovlivňuje i funkci jater, hladinu cholesterolu a náchylnost k alergiím a infekcím.
Polykání plodové vody
Strava matky ovlivňuje také chutě dítěte. Ve druhém trimestru začíná polykat plodovou vodu, do které se dostávají chutě produktů, které konzumovala těhotná žena. Tudíž by se ve stravě těhotných mělo objevovat co nejvíce ovoce a zeleniny. Ženy v očekávání by pak měly omezit sladké, slané a rafinované výrobky.