Pro většinu z nás jsou Velikonoce znamením volna, symbolem dodržování zvyků a pochutnávání si na dobrém jídle. Rozhodně jde ale o tradiční jarní vlaštovku, kterou nelze přehlédnout.
Beránek
Beránek v hebrejské tradici symbolizuje Izraelce jako členy Božího stáda, zatímco židovský Bůh Hospodin je označován za pastýře celého stáda. O Velikonocích židé jedí beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. U křesťanů jde pak o symbol Ježíše Krista, který představuje beránka obětovaného za spásu světa. Tradiční beránek je ozdobou téměř každé velikonoční tabule. Jeho očka tvořená rozinkami a typická mašle pod krkem mu sluší.
Beránek naší babičky
Suroviny:
200 ml mléka
300 g polohrubé mouky
1 lžička prášku do pečiva
4 ks vajec
200 g cukru krupice
120 g másla
1 balení vanilkového cukru
tuk na vymazání
hrubá mouka na vysypání
Postup:
Ručním mixérem vymícháme změklé máslo s cukrem a vanilkovým cukrem do pěny. Poté přidáme po částech polohrubou mouku a mléko. Z bílků ušleháme tuhý sníh a ten opatrně vmícháváme do těsta. Formu na beránka vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Vlijeme těsto, přiklopíme a beránka pečeme při 180 °C zhruba půl hodiny. Po upečení beránka naší babičky vyklopíme a ozdobíme podle vlastní fantazie.
Trhanec
Historie trhanců, respektive jejich význam pochází z takzvané Škaredé středy. V tento den by totiž podle tradice mělo být servírované chutné, nicméně vzhledově nevábné jídlo. I proto hospodyně pokrmy různě deformovaly. Na pánvi bramboráky, sladké placky, palačinky, lívance a omelety různě potrhaly, tradici dostály, a tak daly vzniknout tradičnímu svátečnímu pokrmu.
Císařský trhanec
Suroviny:
Troubu předehřejte na 200, horkovzdušnou na 180 °C. Vejce rozklepněte a oddělte bílky a žloutky. Pečivo nakrájejte na kostičky a v míse je promíchejte s rozpuštěným máslem, žloutky, kopřivami, solí a muškátovým oříškem.
Uzené, i když je už tepelně upravené, deset minut povařte (potřebujete získat vývar) a nakrájejte na kostičky. Přidejte k ostatním surovinám a kostičky pečiva ještě zvlhčete vývarem. V jiné míse ušlehejte bílky do tuha (když nadzdvihnete metlu, špičky sněhu se neohýbají) a sníh lehce vmíchejte do směsi.
Formu důkladně vymažte máslem a navršte do ní nádivku. Uhlaďte povrch a posypte ho mandlemi nakrájenými na nudličky. Pečte tak půl hodiny, dokud nebude nádivka pevná a zlatavá.