Třídenní půst může kompletně restartovat imunitní systém, tvrdí vědci

talíř
Zdroj: pixabay.com

Když se zkazí stolička, zubař ji vytrhne a nahradí. Když nepracuje ledvina, chirurg ji vymění za funkční. Nový imunitní systém nám ale nikdo nedá. Podle posledních zpráv ho však můžeme kompletně zrestartovat – třídenním půstem.

Jana Jánská
Jana Jánská 02. 12. 2016 13:31

Experti z Univerzity v Jižní Kalifornii považují tento objev za „pozoruhodný“. A nejen oni. Doposud se výživoví poradci stavěli k hladovkám spíše negativně.

Bílé krvinky vyráží do boje

Dle studie, jejíž účastníci v horizontu půl roku dodržovali dvoudenní až čtyřdenní půst, může pauza v jedení „nakopnout“ kmenové buňky v produkci bílých krvinek. Ty zabraňují rozvoji infekcí, a tedy posilují imunitní systém.

„Půst dává kmenovým buňkám zelenou, aby vyrazily vpřed a začaly se rozmnožovat a obnovovat celý systém,“ řekl profesor Valter Longo. „A dobrá zpráva je, že se při něm zbavuje neužitečných částí systému, těch, který by mohly být poškozené nebo staré. Takže pokud je váš systém těžce zasažen chemoterapií nebo stárnutím, opakovanými půsty si můžete doslova vytvořit nový imunitní systém.“

Několikadenní hladovka nutí tělo, aby sahalo do zásob glukózy a tuku. Současně při ní odumírá velký podíl bílých krvinek. To je signál pro kmenové buňky, aby začaly pracovat na obnově systému.

Začali jsme si všímat, že při dlouhodobém hladovění člověka i zvířete se snižuje počet bílých krvinek,“ pokračuje profesor Longo. „Když se pak znovu najíte, krevní buňky se vrátí. Říkali jsme si, odkud jdou?“

Půstem ke snesitelnější chemoterapii

Vědci rovněž přišli na to, že vícedenní půst potlačuje enzym PKA způsobující stárnutí a hormony, jež zvyšují riziko rakoviny. Díky obnově imunity se také lépe dařilo lidem po chemoterapii.

„Zatímco chemoterapie zachraňuje životy, způsobuje značné vedlejší poškození imunitního systému. Dle výsledků této studie půst možná snižuje negativní účinky chemoterapie,“ řekla spoluautorka studie Tanya Dorff. „Je ale třeba více klinických studií a jakýkoliv zásah do jídelníčku byste měli podstupovat jen pod vedením lékaře,“ varuje.

Restart imunitního systému by mohl být výhrou i pro seniory, jejichž obranyschopnost už není tolik silná. Kvůli tomu hůře odolávají nemocím.

Bez léků to nepůjde

Někteří odborníci se ale na závěry této studie dívají skepticky. Dle doktora Grahama Rooka, vysloužilého profesora imunologie na University College London, zní studie „nepravděpodobně“.

Výzkum okomentoval i Christ Mason, profesor medicíny na UCL: „Máme tu nějaká zajímavá data. Vypadá to, že hladovění snižuje počet a velikost buněk a po opětovném nasycení po 72 hodinách dojde k oživení.“

„Teoreticky to může být užitečné, protože to není tak dlouhá doba na to, aby mohla výrazně uškodit pacientovi s rakovinou. Nejrozumnější by ale podle mě bylo spojit tento postup s léky. Nejsem si jist, že hladovka je nejlepší nápad. Lidé se raději stravují na pravidelné bázi.“

Profesor Longo z autorského týmu studie ale oponuje: „Neexistuje žádný důkaz, že by byl půst nebezpečný, naopak máme silné důkazy o jeho prospěšnosti.“

„Přijal jsem stovky mailů od pacientů s rakovinou, kteří kombinovali chemoterapii s půstem, mnoho z nich za asistence onkologa. Až dosud většina hlásila, že se jim daří dobře, a jen málo z nich zmínilo vedlejší účinky, včetně zvracení a dočasného zvýšení jaterních markerů.“

„Je zřejmé, že musíme dokončit klinické testy, ale vypadá to velmi slibně.“

Zdroj: The Telegraph

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články