Kam s oblečením, které už neunosíte? Redaktorky Lifee vyzkoušely tři způsoby, jak ho poslat dál a případně i vydělat

Kam s oblečením, které už neunosíte? Redaktorky Lifee vyzkoušely tři způsoby, jak ho poslat dál a případně i vydělat
Zdroj: Lifee/Jana Elfmarková, Kristina Vodičková/koláž Lifee
Nenápadné logo zdobí vchod do netradičního obchodu s módou z druhé ruky Tak trochu jiný sekáč.Jako v elegantním butiku, ke klasickému "sekáči" má tento sympatický koncept opravdu hodně daleko.Zboží, které v obchodě najdete, tým pečlivě třídí, nedostane se do něj rozhodně vše, co do Tak trochu jiný sekáč zašlou nebo přinesou jeho zákaznice.Zboží splňující kritéria dalšího prodeje je prezentováno jako v klasickém butiku či obchodě s módou. Najdete zde tématické sekce i jejich promyšlenou prezentaci.+ 10 fotek+ 11 fotek

Existuje hned několik způsobů, jak se staršího, ale stále pěkného oblečení zbavit a v několika případech na tom i trochu vydělat. Členky redakce Lifee.cz na vlastní kůži vyzkoušely hned několik dostupných způsobů cirkulárního módního trendu.

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 08. 06. 2024 18:00

Rozloučit se se staršími a nepotřebnými kousky není vždy snadné. Když ale takové rozhodnutí i něco vynese, hned vám to půjde lépe. Jednou z možností, jak si v šatníku udělat prostor pro novou módní vlnu, je využití služeb výkupu některého ze secondhandů.

Móda s příběhem

Tím je třeba Tak trochu jiný sekáč. Jak už název napovídá, jde o obchod s oblečením z druhé ruky, který vás překvapí nejen svými hned dvěma pražskými provozovnami s velmi promyšlenou prezentací nabízené módy. Je ale také snadnou a dostupnou cestou, jak se zbavit starších a nenošených kousků. Filosofie tohoto obchodu si ale bere za cíl udržet vysoký standard nabízené módy z druhé ruky, proces vykupování oblečení je tedy poměrně sofistikovaný a má hned několik úrovní. Jen ty nejkrásnější, trendy splňující a nepoškozené kousky jsou nabízeny k dalšímu prodeji, zbytek míří po pečlivém vyčištění na charitu.

Módní průmysl neúnosně zatěžuje planetu

Princip cirkulární ekonomiky, který značka vyznává znamená, že se snaží omezit produkci nového oblečení oživováním již vyrobených kusů. Všechno zboží, které si tak u nich pořídíte, má svou historii a pochází z šatníku některé z jejich zákaznic.

Oblečení, které chcete touto cestou prodat, můžete předat hned několika způsoby. Přinést jej na některou z pražských prodejen, nebo jej jednoduše zaslat službou Zásilkovna. Využít jej tak může kdokoliv i bez dosahu na pražské pobočky. Tam pak takto dodané zboží pečlivě třídí a určují, zda splňuje poměrně náročná kritéria a je vhodné do dalšího prodeje, nebo sice nedostane prostor pokračovat v módní kariéře, ale stane se součástí pravidelného charitativního balíčku. Za zboží prodané v některém z obchodů jeho původní majitelka obdrží 30% z ceny určené prodejci.

Eko-výzva pošle oblečení do světa za vás

Jako praktická a rychlá alternativa cirkulární módy se nabízí i služba e-shopu Genesis. Tomu v balíčku pošlete vyřazené kousky v dobrém stavu a oni je skrze svoji síť secondhandových prodejen nebo právě zmíněného e-shopu nabídnou možným zájemcům, a vdechnou jim tak druhý život. Vyzkoušela ji naše kolegyně Kristina. "Jako velkou výhodu tohoto způsobu vidím dopravu zdarma. Tu si po registraci na e-shopu Genesis zarezervujete v kolonce Eko-výzva, kde si vyberete přepravce a získáte kód, se kterým pak vyrazíte do Penguin Boxu, na výdejnu Genesis nebo do partnerské pobočky Zásilkovny a Balíkovny," popisuje zástupkyně šéfredaktorky Lifee Kristina Vodičková.

Zkušenost s tímto způsobem cirkulace již nenošeného oblečení ji přesvědčila o opětovném využití této sužby: "Na projektu se mi velice líbí pohodlí, které poskytuje. Patřím mezi ty, které házejí oblečení do kontejnerů určených k tomuto účelu, ale netuším, co se s nimi poté děje. Tady vím, že mají nevyužité kousky ještě šanci, že udělají radost někomu dalšímu," dodává Kristina v článku, který si můžete přečíst na webu Lifee.cz.

Prodej i koupě na pár kliknutí

Pokud se vám nechce s oblečením cestovat nebo jej ve větším množství pečlivě balit a zasílat, můžete se pustit do prodeje tzv. na vlastní pěst. Skvěle k tomu slouží například aplikace Vinted. Platforma s módou a doplňky z druhé ruky je rok od roku oblíbenější, přispěvatelů neustále přibývá, najdete tak na ní vskutku širokou nabídku dostupné módy v duchu cirkulárních trendů snižujících nepěknou eko stopu současného módního průmyslu. Její součástí se můžete stát velmi jednoduše. Stačí nabízený kousek vlastnoručně vyfotit, stáhnout si volně dostupnou aplikaci, založit si profil a začít prodávat. Bezpečí svých klientů Vinted chrání prověřeným obchodním postupem, nemusíte se tak bát, že naletíte podvodníkům. Platí to ale jen tehdy, když se při nákupu i prodeji vyhnete osobnímu kontaktu s protistranou prostřednictvím soukromých zpráv a veškerou komunikaci i platby svěříte nastavenému systému aplikace.

Osm tisíc kontejnerů po celé ČR

Další snadná, ale především také velmi bohulibá, leč bezúplatná cesta, jak zatočit s nadmírou oblečení, je jeho umístění do některého z volně dostupných kontejnerů na oděvy a obuv. Uzamykatelné kontejnery s bezpečnostními shozy jsou určené k sběru oblečení pro opětovné použití. Například oranžové kontejnery Potex směřují posbírané oblečení, obuv, ale i bytový textil k pražským organizacím Naděje nebo Sananim. Oděvy, které se rozhodnete do takového kontejneru odevzdat, by proto měly být v nositelném stavu, aby mohlo dále plnit svou funkci. Vlastní síť kontejnerů má například i Fond ohrožených dětí Klokánek s červenými kontejnery Kloktex. Celkem je v České republice na 8 tisíc kontejnerů na textil, více než 60% obsahu z nich ale stále nelze dále použít a míří k likvidaci.

V galerii můžete nahlédnout jak do jedné z prodejen TTJS, tak si s Kristinou projít postupem výkupu prostřednictvím eko výzvy.

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Související články

Další články