Knecht Ruprecht: Pomocník Mikuláše, který sice rozdává dary, ale umí i potrestat

Knecht Ruprecht
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Otevřete s Lifee.cz adventní bestiář a seznamte se s neobvyklými vánočními postavami z různých zemí. Dnes se podíváme do Německa, a to na společníka Mikuláše. Bývá označován jako Knecht Ruprecht, což se dá přeložit jako sluha Ruprecht, jenž se stal neodmyslitelnou součástí německého folkloru.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 03. 12. 2024 16:00

Patří mezi nejoblíbenější postavy přinášející dárky, mimo Německo je ale prakticky neznámý. Poprvé se jeho postava objevuje v sedmnáctém století jako součást norimberského vánočního procesí.

Domácí duch nadělí každému podle zásluh

Svatý Mikuláš kráčí se svými společníky na územích, jež dříve patřily Svaté říši římské, a v oblastech, které kulturně ovlivnila. A do této kategorie spadá samozřejmě i Německo. Slavný autor pohádek Jacob Grimm spojoval postavu Ruprechta s předkřesťanským domácím duchem, jemuž se říkalo kobold.

Byl dobrý i zlý, podle zásluh. Stejně jako Knecht Ruprecht. Ten buď rozdával, spolu s Mikulášem, dárky, anebo dětem vyhrožoval zbitím či únosem, pokud během celého roku zlobily.

Mnoho jmen pro drsného Mikulášova pomocníka

V Mittelmarku (zemský okres Potsdam-Mittelmark) je Knecht Ruprecht znám jako Hans Ruprecht, Rumpknecht anebo De hêle Christ (Svatý Kristus). V Meklenbursku mu zase říkají Rû Clås, což znamená v překladu Drsný Mikuláš.

V roce 1798 tuto postavu spatřil, během návštěvy v Ratzenburgu, anglický básník, literární kritik, filozof a teolog Samuel Taylor Coleridge. Všiml si, že je Ruprecht oděn do bílého hábitu, má masku a na hlavě obrovskou lněnou paruku. Někdy ale může mít i oblečení hnědé barvy a špičatý klobouk. Také kulhá kvůli zranění z dětství, anebo nosí dlouhou hůl a pytel naplněný popelem. Občas také jede na bílém koni a je doprovázen muži, kteří jsou převlečení za stařeny.

Podle německého filozofa Alexandra Tilleho neměl Ruprecht původně s Vánocemi nic společného. Ruprecht bylo běžné jméno pro ďábla či domácího skřítka (dle bratří Grimmů). A možná to byl také farmář nebo nalezenec, jehož výchovy se ujal samotný Mikuláš. Ať tak či onak, Knecht Ruprecht je "ten horší", který má za úkol, jako spousta jemu podobných bytostí, trestat nezbedníky.

Knecht Ruprecht v kultuře

Německý skladatel Robert Schumann použil Knechta Ruprechta jako námět pro jednu z klavírních skladeb ve své sbírce pro děti nazvané Album pro mladé. V roce 1862 také vznikla báseň o Ruprechtovi. Jejím autorem byl básník a prozaik Theodor Storm. A také něco ze současnosti. V německé verzi Simpsonových se Spasitel jmenuje Knecht Ruprecht.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Knecht Ruprecht
Kniha Vánoční bestiář, Benni B­­­­­­odker, John Kenn Mortensen, Argo 2019

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články