Pomyšlení na lidské parazity se mnohdy rovná té nejhorší noční můře. Nejde totiž o nic vymyšleného, ale o skutečnou realitu, s níž má mnoho z nás svou neblahou zkušenost. Pojďme se tak podívat na stvoření, která mohou lidem přichystat vskutku nemilé chvilky
Parazitismus je druh soužití, kdy parazit využívá svého hostitele k tomu, aby se na něm živil (jeho tkáněmi či tekutinami), přiživoval jeho potravou či nějak profitoval z jeho organismu, a tím snižoval jeho biologickou zdatnost.
Akantamébová keratitida a střečci
Akantamébová keratitida nastává, když améba infikuje rohovku - průhlednou vnější vrstvu oka. Tento drobný vetřelec pak může způsobit slepotu trvalým zjizvením či dokonce roztavením. Příznaky jsou jako u obyčejné oční infekce. Rozmazané vidění, zarudnutí a citlivost na světlo. Postižený může mít také pocit, že se mu v oku "něco zachytilo". Do nejrizikovější skupiny patří lidé s kontaktními čočkami (améba dokáže přežít v prostoru mezi okem a čočkou). Sprchování či horká vana v kombinaci s nasazenými čočkami zvyšuje riziko infekce.
Střečci způsobují myiázu, opět jde o druh infekce, při níž se larvy tohoto druhu líhnou přímo v tkáni hostitele. Ve Spojených státech jsou střečci spíše vzácní, hojní jsou v Jižní Americe a Africe. Samičky přichytí vajíčka na komáry. Ti je pak přenesou na svou oběť, kde se vylíhlé larvy zavrtají pod kůži. K tomu jim slouží drobné ostny. Tam se pak vytvoří bulka. Při bližším pohledu jde dokonce vidět, jak se parazit hýbe. Ale netřeba panikařit. Stačí bulku namazat vazelínou, tím se ucpe otvor, kterým larva dýchá. Ta následně zemře. Pak ji už stačí jen vyndat pinzetou.
Elefantiáza a drakunkulóza
Elefantiáza nastává tehdy, když komár přenese na hostitele hlístice. Červ může žít až osm let a produkovat miliony vajíček, které cirkulují v krevním řečišti. Tito parazité způsobují vážné poškození lymfatického systému, což má za následek děsivé znetvoření. Končetiny (a nejen ony) hostitele otékají a jejich kůže se ztlušťuje - to způsobuje trvalou invaliditu. Kromě fyzického poškození mohou parazité způsobit emocionální trauma. Mnoho pacientů čelí sociálnímu stigmatu a vyhnanství. V Africe trpí tímto problémem miliarda lidí, jenž nutně potřebuje chemoterapii, aby se zabránilo šíření hlístic.
V případě drakunkulózy se larvy vlasovce medinského dostanou do těla pitím vody, v níž jsou infikované perloočky. Přibližně po roce se na chodidle objeví puchýř. Když je člověk poblíž vody, vynoří se z kůže samice a uvolní další larvy. Díky filtraci vody se případy této nákazy zmenšily z 3.5 milionů případů v roce 1986 na 39 v roce 2013.
Jaterní motolice a měchovec lidský
Tyto slizké motolice vstupují do lidského těla prostřednictvím kontaminované vody. Parazit migruje ze střeva přes břišní dutinu do jater, kde se uchytí na žlučových cestách hostitele. Záhy se dostaví silná bolest, žloutenka a jaterní infekce. Červ může žít až třicet let. Nejhorší na tom je, že motolice je poměrně běžná. Ta čínská trápí až třicet milionů lidí. Šíří se skrze infikované ryby. Jakmile se v játrech usadí, začne každých třicet vteřin vylučovat vajíčka. Je rovněž příčinou rakoviny žlučovodu.
Měchovec lidský je nenasytný piják lidské krve, a to natolik, že může způsobit střevní záněty a těžkou anémii. Tato, dle slov parazitologa Normana Stolla, tichá a zákeřná stvoření se do těla dostanou tehdy, když lidé chodí bosi v oblastech kontaminovaných fekáliemi. Skrze kůži na noze se larvy proderou do plic a odtud do průdušnice, kde je hostitel spolkne. V trávicím systému dospějí v červy, kteří se pak mezi sebou páří. Norma je třicet tisíc vajíček denně. Problémem je, že než "dozrají", nelze je ve stolici detekovat. Včasná diagnóza je tak velmi obtížná. Dospělý jedinec může člověka potrápit dlouhých pět let. Léčba je ale naštěstí snadná.
V přiložené galerii si můžete snímky některých parazitů prohlédnout.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Parazitismus
Allthatsinteresting.com: The Grossest Parasites That Can Actually Infect The Human Body