Přepracování je opravdový problém. Laura si tím sama prošla a jednoho dne se probudila a rozhodla se, že do práce už prostě nemůže a nedošla. Mračna se nad ní začala stahovat, když ji kolegyně zahlédla v místní kavárně.
Všechno to začalo, když jsem si jednoho rána uvědomila, že prostě nemůžu. Seděla jsem v autě před budovou naší firmy, držela klíčky v ruce a jen zírala na volant. Představa dalšího dne stráveného telefonováním, řešením krizí a přehazováním úkolů na ostatní mě naprosto znechucovala. Po deseti letech v téhle firmě jsem se cítila jako závodní kůň, který si právě všiml, že dráha nemá konec.
Od práce jsem odešla do parku
Srdce mi bušilo, žaludek se svíral, ruce jsem měla ledové. V tu chvíli mi došlo, že jestli dnes vystoupím a půjdu tam, prostě se zhroutím. A tak jsem udělala jediné logické rozhodnutí. Vypnula jsem služební telefon, zaparkovala auto u parku a zůstala tam. Seděla jsem na lavičce, dívala se na stromy a představa, že dnes nedorazím do práce, mě naplnila nečekaným pocitem osvobození.
Jenže jednou to nestačilo. Další den jsem se vzbudila s přesvědčením, že když jsem to zvládla včera, můžu to zvládnout i dnes. Došla jsem k doktorce a nahlásila nemoc. No jistě, vždyť z toho množství stresu mě určitě rozbolela hlava, žaludek i záda, takže „pracovní neschopnost“ mi prošla skoro přirozeně. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, jak hladce se dá předstírat nemoc i bez fyzického důkazu.
Týden se proměnil ve dva. Jistě, někde vzadu mě trochu hryzalo svědomí, ale myšlenka, že bych se teď měla vrátit do té „vřavy“, byla nesnesitelná. A tak jsem se stala mistryní předstírání. Vymyslela jsem si celé spektrum příznaků od horečky přes nevolnosti až po záhadné alergické reakce, které vyžadovaly přísný klid na lůžku. Jenže nic netrvá věčně.
Někdo z práce mě viděl v kavárně
Jednoho dne mi volala kolegyně na osobní číslo, protože služební jsem pochopitelně stále „vypnutý“ měla. Chtěla mě jen zkontrolovat. „Já ti volám, abych tě upozornila, že se proslýchá, že sice marodíš, ale chodíš si po městě po kavárnách. Dávala bych si pozor, být tebou.“ Zbledla jsem, když jsem si uvědomila, že moje kavárenská terapie na rohu kanceláře byla zřejmě nápadnější, než jsem si myslela.
Návrat do práce byl … zajímavý. Každý na mě pohlížel tak zvláštně, jako kdybych byla nějaká hrdinka, co zvládla epidemii, nebo naopak podezřelá osoba. Šéf si mě pozval na kobereček a jeho výraz mluvil za vše. Stála jsem tam a věděla, že mám dvě možnosti. Mohla jsem dál předstírat a doufat, že mě nevyhodí, nebo přiznat, že jsem prostě vyhořela. Přiznala jsem, že už nemůžu, a překvapivě – oni to pochopili. Šéf mě poslal na skutečnou dovolenou. Teď už se jen rozmýšlím, jestli se zpět do práce vůbec vrátím.
Další příběhy ze života →
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.