Legendární úsměv 24leté válečné hrdinky Cheng Benhuy, kterým těsně před popravou dávala najevo odpor svým trýznitelům

Japonci vstupují do Nankingu.
Zdroj: Wikimedia Commons, Imperial Japanese Army, Public domain

Fotografii, kterou uvidíte v tomto článku, obestírá děsivá aura smrti. Ač se na ní daná žena směje, ve skutečnosti jí zbývají poslední minuty života. Jde o Cheng Benhuu, odvážnou členku čínského odboje, která bojovala proti císařské japonské armádě. Díky tomu se stala symbolem statečnosti, přestože čelila tváří v tvář nevýslovnému zneužívání a smrti.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 12. 10. 2023 16:00

Před pořízením snímku byla Cheng Benhua vystavena zneužívání ze strany Japonců. Musela tak strpět dlouhé sexuální násilí, kterým ji chtěli její věznitelé potrestat. Ale i tak byla schopna na své tváři vykouzlit vítězný úsměv.

Čínsko-japonská válka

Čína byla po staletí dominantní mocností v Asii. Ve 30. letech minulého století se ale začalo na první místo drát Japonsko. A jelikož mělo imperiální ambice, následnému konfliktu bylo možné jen stěží zabránit. V Číně tak začala druhá světová válka o dva roky dříve, než zasáhla Evropu. Obě země měly přitom po celou dobu mezi sebou velmi dobrý diplomatický vztah. Za zhoršením vztahů, stejně jako jinde, stály peníze.

Země vycházejícího slunce začala díky modernizaci vzkvétat, Čína zato přešlapovala na místě. Mohly za to i takzvané opiové války. Ty skončily řadou špatných, a hlavně nevyvážených smluv se západními mocnostmi. Poté vypukla krvavá občanská válka, která z Číny udělala nestabilní a velmi zranitelnou zemi. A právě této nešťastné situace Japonsko využilo a začalo natahovat pomyslná chapadla, kterými si přisvojovalo, pomalu a jistě, čínské území.

Nebojácná členka odporu

Čína během osmileté invaze přišla o miliony mužů a žen. Své domovy před japonským náporem chránily řady komunistických a nacionalistických bojovníků. Častokrát byli v přesile a bez patřičného výcviku. Ale i tak dokázali nepříteli způsobit několik kritických škod. V jednom případě měla improvizovanou armádu manželek horníků vést proti Japoncům jednašedesátiletá žena.

Mezi tyto odvážné ženy patřila i Cheng Benhua, která se připojila ke komunistickému partyzánskému hnutí, které operovalo za nepřátelskými liniemi v severní části země. V roce 1938, kdy jí bylo pouhých 24 let, ale bohužel upadla do zajetí. Bylo to o to horší, že věděla, jakých zvěrstev se Japonci na čínských ženách dopouštějí. Hrůzným příkladem byl útok na Nanking, kde byly ženy znásilňovány po tisících.

Poprava Cheng Benhuy

Během svého věznění byla Cheng nesčetněkrát mučena, aby prozradila důležité informace o její skupině. Navíc ji opakovaně znásilnili. Nikdy ale nepromluvila. Když velitel japonské jednotky dostal rozkaz k pochodu, rozhodl se Cheng a další zajatce popravit.

Těsně předtím ji jeden japonský fotograf navždy zvěčnil. Její úsměv byl posledním aktem vzdoru. Dávala jím najevo, že se jich nebojí. A že jde o velmi sugestivní fotku, dokládá fakt, že se při pohledu na její obličej zastydí nejeden japonský válečný veterán.

Zdroje informací:
BBC.com: Spy princess and lady death –⁠ Eight women of WW2
Historydefined.net: The Haunting Smile Of Cheng Benhua –⁠ Resistance fighter

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články