Masový hrob upírů v Polsku: Nebožtíci přišli o hlavu, do úst jim vkládali mince. Rituál se nevyhnul ani dětem

Masový hrob upírů v Polsku: Nebožtíci přišli o hlavu, do úst jim vkládali mince. Rituál se nevyhnul ani dětem
Zdroj: Unsplash

Díky Stokerově Drákulovi a Murnauovu Nosferatu zná upíry celý moderní svět, víra v tato stvoření je tu však mnohem déle, po dlouhá staletí zakořeněná ve starodávných pověrách a lidovém folkloru. Pro naše předky upíři rozhodně nebyli zábavnými smyšlenými postavami a jejich obavy z nich byly naprosto reálné a měly dopad na jejich chování.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 10. 2024 16:00

V loňském roce došlo v Polsku k odhalení hromadného hrobu s asi 450 těly, jejichž zohavení ukazovalo na to, že s nimi byly provedeny takzvané "anti-upírské rituály."

Rituály s mrtvými měly zaručit, že už nevstanou

Masový hrob s údajnými upíry objevili silničáři během výkopových prací ve vesničce Luzino na severovýchodě Polska. Některé z koster měly mezi nohama položenou uťatou hlavu, jiným zase vložili do úst mince. Další kostry měly kolem hlavy a končetin naskládány hromady cihel. "Věřilo se, že pokud někdo z rodiny zesnulého umřel brzy po jeho pohřbu, byl to upír. V takovém případě byl nebožtík znovu vykopán, aby mu mohli setnout hlavu a dát mu ji mezi nohy. Objevili jsme také dekapitovanou ženu, na jejíž lůno byla položena lebka dítěte," objasnil archeolog Maciej Stromski. Mince vložená v ústech lebky zase měla, díky stříbru, udržet nemrtvého v hrobě. Zároveň však pomáhala prokleté duši v přechodu do podsvětí.

Nové nálezy napříč staletími

Nález hromadného pohřebiště s více než čtyřmi stovkami rituálně pohřbených osob bylo jistě šokujícím odhalením, které se dostalo i do mezinárodních médií, není to však poprvé, kdy se takovým jevem polští archeologové zabývali.

V roce 2008 bylo u Gliwic nalezeno několik koster se sťatými hlavami. Další měly do nohou vyvrtány díry. V roce 2022 byla v Bydgoszczu nalezena "upírka" ze sedmnáctého století. Na krku měla srp, palec u nohy zase zajišťoval visací zámek. Žací nástroj byl naaranžován tak, aby jí při pokusu vstát prořízl hrdlo. Visací zámek znázorňoval uzavření životního cyklu ženy. A ani letošní rok není ochuzen o upíří nálezy. Tentokrát do byli dva chlapci z třináctého století.

Východoevropská tradice na ochranu živých

Zatímco původ tvora sajícího krev lze vysledovat v tak rozlišných kulturách, jako jsou Mezopotámie, Řecko, Čína a Egypt, výše zmíněné rituály a praktiky byly záležitostí východoevropských tradic. Nejen v Polsku, ale i Srbsku či Rumunsku se těmito způsoby snažili ochránit své milované.

Díky těmto objevům můžeme rovněž nahlédnout do mysli našich předků, jenž byli ochotni mnohdy zajít velmi daleko, aby zahnali zlé duchy, a ochránili tak své společenství před nebezpečím.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Upír
History.co.uk: The Mysterious Mass Grave Of 450 Vampires Found In Poland

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články