Mehrán Karímí Náserí: Kvůli byrokracii uvízl na letišti na dlouhých 18 let, zpátky na svobodu se mu nechtělo

Muž, který kvůli krádeži dokladů musel strávit osmnáct let na francouzském letišti.
Zdroj: Wikimedia Commons/Saint Martin, CC BY-SA 3.0

Téměř všichni jsme to už někdy zažili - přistání na letišti po dlouhém a vyčerpávajícím letu. Člověk je unavený, zpomalený a jediné, co chce je, ať už je doma, kde si může dát horkou sprchu a pak padnout do postele. S Mehránem Karímím Náserím měl ale osud zcela jiné plány.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 04. 2025 16:00

Když se někdy let opozdí, je člověk odsouzen vegetovat v očistci plném hlučného davu, neustálých hlášení a nepohodlného sezení. Je to nejhorší můra každého cestovatele. A teď si představte, že byste na tomto místě uvízli dlouhých osmnáct let. Letiště Charlese de Gaulla se pro Náserího stalo nedobrovolným přechodným domovem.

Kdo byl Mehrán Karímí Náserí?

Mehrán se narodil 3. prosince 1942 v Masjed Soleyman, městě, jenž se nachází v iránské provincii Chúzistan. Íránsko-irácká válka přiměla mnoho lidí uprchnout na Západ, což se podařilo i Náserímu, který v roce 1988 požádal o politický azyl v Londýně. Toužil po tom začít nový život v jiné zemi, která není hospodářsky zdecimována a kde není na každém kroku vidět lidské utrpení.

Jelikož se mu ale nepodařilo najít přímý let, zvolil ten s mezipřistáním v Paříži. Tam si počkal na navazující let do Anglie. Když dorazil do Londýna, myslel si, že může z letiště odkráčet jako svobodný člověk. Jenomže, když byl požádán o prokázání občanství, nastaly problémy.

Protichůdné informace

Náserí tvrdil, že byl z Íránu v roce 1977 vyhoštěn kvůli účasti na demonstraci proti šáhovi. To vedlo k uznání statutu uprchlíka Úřadem Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky. Pozdější šetření ale prokázalo, že ze své země nebyl vyhoštěn. A pak zde byla ztráta dokumentů v roce 1988. Prý mu byly ukradeny...

Ať tak či onak, musel zpět do Francie. Ale i tam po něm chtěli doklady, které neměl. Bez nich nemohl vstoupit do Francie, ani se vrátit do Íránu. To ještě netušil, že tam stráví 18 let. Nakonec si z letiště udělal provizorní domov. Co mu také jiného zbývalo. Personál mu pomáhal s čím se dalo. Čas trávil čtením časopisů, knih a novin. Získával je od cestujících anebo z letištních obchodů. Vedl si také zápisník. Rád také trávil čas v místním baru.

Konečně svobodný?

Náserí se po byrokratických tahanicích dočkal statusu uprchlíka až na počátku jednadvacátého století. Odejít tak mohl v roce 2004, vydržel tam ale ještě další dva roky. Za tu dobu se mu totiž zhoršilo duševní zdraví. Jako by se cítil nejistý, že má opustit letiště a žít život „tam venku“.

Sám ale poté neodešel. Odvezli ho lékaři. Bylo to potřeba kvůli zdravotním problémům. Poté putoval do pařížského útulku, kde žil až do roku 2022. Pár týdnů před smrtí vyslovil přání, že by chtěl skonat tam, kde to měl nejraději - na letišti Charlese de Gaulla, kde také zemřel na infarkt. Dožil se sedmasedmdesáti let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mehran Karimi Nasseri
Historicflix.com: Mehran Karimi Nasseri - The Man who Lived in an Airport for 18 Years

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Vzpomínky televizní hlasatelky Marie Tomsové na listopad 1989: V obýváku jsem schovala 60 lidí, den nato jsem porodila

Související články

Další články