Klasickým menstruačním pomůckám zvoní hrana. Postupně je nahrazují stále oblíbenější menstruační kalhotky, které vyžadují speciální péči. Jak vlastně fungují a čím můžete prodloužit jejich životnost?
Mějte oči otevřené, sehnat se dají už i v drogerii. Menstruační kalhotky se prodávají jako snadno použitelná, udržitelná a bezpečná alternativa jednorázových vložek a tamponů, kterých průměrná žena za svůj život spotřebuje 12 až 15 tisíc. To je nepředstavitelné množství odpadu!
Menstruační kalhotky jsou tenké a téměř zázračné
Menstruační spodní prádlo se vyrábí z přírodních a syntetických materiálů, včetně bavlny, bambusu, nylonu, spandexu a polyesteru, a je známé svou absorpční kapacitou. Kouzlo jejich funkce spočívá uprostřed kalhotek, tedy v klínu, který obsahuje více vrstev, složených z různých tkanin, jež absorbují tekutinu, blokují zápach (o to se většinou starají ionty stříbra a mědi) a zabraňují úniku krve.
Vnitřní vrstva, která sedí nejblíže k tělu, díky poréznímu materiálu odvádí tekutinu do vysoce savé střední vrstvy. Výrobci menstruačních kalhotek přitom inzerují, že tenhle fenomén 21. století může pojmout až 10 tamponů menstruační tekutiny, tedy v závislosti na faktorech, jako je průtok krve a vlastnosti použití tamponu. Mezi jejich další výhody patří čtyři různé sací třídy. Speciální 4. sací třída má prodlouženou savou vrstvu v zadní části, proto se hodí nejen na sportování.
Pozor na kontroverzní PFAS
Navzdory tomu, že je menstruační spodní prádlo opakovaně použitelné, některé ženy se mu vyhýbají kvůli PFAS. PFAS je termín používaný k popisu více než 9 000 chemikálií, jež se přidávají do tkanin, nádobí a dalších spotřebních výrobků, aby vytvořily vlastnosti odolné vůči skvrnám, tukům a vodě.
Přestože výrobci výslovně neuvádějí, že by chemikálie využívali, je pravděpodobné, že se jim v některých případech nevyhýbají. I z tohoto důvodu je nutné zajímat se o složení materiálů. Některé studie totiž PFAS spojily s různými nepříznivými účinky na zdraví, včetně alergických reakcí, poškození bakteriální flóry pokožky, rakoviny, cukrovky a obezity, ale přesný vztah mezi PFAS a lidským zdravím zůstává nejasný.
Jak se perou menstruační kalhotky
Buď jak buď, menstruační kalhotky ve velikostech XXS až po 3XL poskytují pocit svobody, snadno se udržují a dlouho vydrží, tedy aspoň za předpokladu, že se o ně dobře staráte. Víte, že se před prvním použitím musí vyprat? Nejde jen o hygienu, ale hlavně funkčnost savé části kalhotek.
Jejich vypráním na 40 °C (vždy se však řiďte doporučením výrobce) při max. 1000 otáčkách se aktivuje absorpční vrstva. Pozor si dejte i na výběr vhodného pracího prostředku. Nejvhodnější je jemný prací gel vhodný na vlnu. Zároveň nepoužívejte aviváž, kvůli které kalhotky ztrácejí svou savou schopnost, a vždy je perte uložené v ochranném sáčku.
Zdroje informací:
Poison.org
Healthshots,com
Ncbi.nlm.nih.gov