Mladá maminka Jana po rakovině prsu: Nezvedla jsem ruku bolestí a marně pátrala po onkorehabilitaci

Mladá maminka Jana po rakovině prsu: Nezvedla jsem ruku bolestí a marně pátrala po onkorehabilitaci
Zdroj: Se souhlasem České onkologické společnosti/koláž Lifee
Fyzioterapeuta občas potřebuje každý z nás a zvlášť důležitý je pro pacienty s rakovinou nebo po prodělané léčbě. Jak vyplývá výzkumu, jenž byl v roce 2021 součástí bakalářské práce studentky Lékařské fakulty v Hradci Králové Nikol Vlachové, většina žen po rakovině prsu nenese ani tak těžce léčbu samotnou jako fakt, že kvůli poklesu fyzické kondice nezvládnou věci, které dříve stíhaly. S tím by jim mohla pomoci právě onkorehabilitace.Ragbyová trenérka Jana Forst si před dvěma lety našla při kojení dcerky nádor v prsu. Podstoupila onkologickou léčbu, ale co se týče rehabilitace, narazila.Nikdo jí nebyl s to poradit, jak by měla cvičit, aby rozhýbala paži po ablaci prsu a odnětí uzlin. Vše si musela zajišťovat po vlastní ose a jen díky tomu má dnes v ramenním kloubu kompletní rozsah pohybu.Změnit přístup k onkologickým pacientům, co se týče rehabilitační péče, hodlá tým odborníků, mezi něž patří i přední česká onkoložka Petra Tesařová, přednostka Ústavu radiační onkologie na Bulovce a členka výboru České onkologické společnosti. Dosud byla fyzioterapie pacientů s rakovinou nebo po jejím překonání tak trochu tabu.+ 6 fotek+ 7 fotek

Jsou to zhruba dva roky, co si trenérka rugby Jana Forst (36) vyslechla tu nejzávažnější diagnózu. I když léčba rakoviny prsu pro ni byla hodně náročná, netušila, že to možná nejobtížnější ji teprve čeká - a to návrat do normálního života, k tomu, co milovala. V současné době je totiž v České republice onkorehabilitace prakticky neznámé slovo.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 03. 10. 2024 12:30

Sympatická brunetka si před dvěma lety našla bulku v prsu při kojení dcerky. Podstoupila fyzicky i psychicky náročnou léčbu a doufala, že se brzy vrátí k tomu, co vždycky milovala - sportu.

„Moje diagnóza mi překazila ragbyové plány, ale nezabránila mi v pohybu. S úsměvem vzpomínám, jak jsme každý víkend hned po chemoterapii, dokud mi bylo ještě trochu dobře, šly s dcerou na kola, nebo jak jsem se celou léčbu bála, že nebudu moci s dcerou do bazénu, který každý týden navštěvujeme od jejích devíti měsíců,“ svěřila se Jana, která musela kvůli rakovině podstoupit ablaci prsu (chirurgický zákrok, při kterém dochází k odstranění abnormální tkáně z prsu - pozn. red.) a odebrání lymfatických uzlin.

Doporučené video: LifeeTalk s Hankou Samsonovou o životě po onkologické léčbě

Po operaci Jana marně pátrala po možnostech rehabilitace

Už před operací dospěla k závěru, že rekonvalescence bude podobná jako po operaci ramene, kterou kdysi podstoupila. Proto také kontaktovala svou známou fyzioterapeutku. Těsně po zákroku se ovšem setkala s několika negativními zkušenostmi. „Při první kontrole po operaci mi lékařka doslova vynadala, že tu ruku nezvednu nad hlavu a že ji nemám rozhýbanou. Argumentovala jsem tím, že mě to hodně bolí a táhne, a taky že nevím, jak mám cvičit a jestli by mi mohla poradit," svěřila se Jana.

"Na to mi paní doktorka řekla, ať tedy nezvedám ruku nad hlavu, dokud mi nevyndají stehy, a ať dělám kroužky v rameni. Nakonec za mnou přišla rehabilitační sestra, ale než jsem se stihla na něco zeptat, dala mi pět papírů s tím, co nesmím dělat, jaká budu mít omezení po operaci a jaká po zbytek života,“ poukázala na smutnou zkušenost Jana s tím, že ji v nemocnici naučili pouze jeden cvik – lezení prsty po stěně co nejvýš, jak jí operovaná strana dovolí.

Jana se ocitla ve slepé uličce. Strašně ráda by vrátila tělo do formy, ale nevěděla, jak na to. Navíc se musela potýkat s bolestí, o které netušila, zda je normální, či nikoliv. „Doma jsem na nějaké cvičení neměla pomyšlení, strašně mě to bolelo a nabyla jsem dojmu, že dokud mi nevyndají stehy, ani cvičit nemám. Na další kontrolu jsem měla jít za dva týdny. Čekala jsem, že se dozvím, co a jak cvičit, nebo že dokonce dostanu žádanku na fyzioterapie. Nic z toho se ale nestalo,“ vzpomíná Jana.

Pomoc z internetu i od odvážné fyzioterapeutky

Hlavním problémem bylo, že Jana už od operace měla v ruce tzv. strunu, která ji táhla a bránila jí v pohybu. Lékařka jí sice ukázala, jak si to má rozmasírovat, ale byla to taková bolest, že si Jana nedovedla představit, že to zkouší sama doma. „Tak jsem znovu sedla k internetu a našla dvě brožury se cviky a spoustou fotek. Také jsem se spojila s ragbyovou fyzioterapeutkou, která náhodou měla s tímto případem zkušenost, protože její maminka si také prošla rakovinou prsu,“ pokračovala Jana.Začala jsem ruku postupně cvičit a masírovat sama. Během necelých dvou měsíců se mi ji podařilo rozhýbat do plného rozsahu. Věděla jsem, že musím, protože jsme s kolegy připravovali předtančení učitelů na maturitní ples.“

Na internetu narazila Jana také na fyzioterapeutky, u nichž našla inspiraci na další cviky. Z internetu se navíc dozvěděla o skupině mladých žen s rakovinou prsu - přidala se k nim a pravidelně cvičí online onkojógu, ušitou přímo na míru. Zároveň se motivují k dalšímu pohybu a účastní se různých běhů.

Snažím se pravidelně hýbat, ať už je to běh, kolo nebo jiné cvičení, ale s návratem do práce je všechno náročnější. Když mám pocit, že už nemám čas, snažím se alespoň vystoupit dřív a jít několik zastávek pěšky. Plavání s dcerou jsem během léčby téměř nepřerušila a teď si pohrávám s myšlenkou vrátit se na ragby, ale tentokrát už jenom za píšťalku,“ dodala Jana.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pohled odborníků

Podobný problém jako Jana Forst řeší ročně tisíce lidí s rakovinou. V České republice totiž pořád víceméně platí, že na onkologické pacienty se nesahá a zhoubný nádor v léčbě nebo anamnéze je v mnoha případech kontraindikací k rehabilitační léčbě. To se snaží změnit tým odborníků z České kooperativní skupiny pro léčebnou rehabilitaci v onkologii, mezi něž patří i přední česká onkoložka Petra Tesařová, specializující se na mladé pacientky s rakovinou prsu.

Apelují mimo jiné na to, aby lékaři pacientům už od diagnózy vypisovali rehabilitace a fyzioterapeuti se nebáli s takovými svěřenci pracovat. Byť je to trochu tanec na tenkém ledě. Pohyb a kondice jsou totiž pro onkologicky nemocné zásadní. Zvlášť u žen. Těch s rakovinou prsu nebo po jejím překonání žije v České republice téměř 100 tisíc.

"Nejhůře pacientky na celém procesu léčby nesou ztrátu fyzické kondice. Tohle asi může pochopit jenom žena. Představa, že najednou nezvládáte to, co jste dosud zvládala," poukázala profesorka Tesařová na tiskové konferenci České onkologické společnosti. "Kvůli ztrátě fyzické kondice se ženám rozpadají rodiny nebo jsou alespoň zásadně narušené. Onkologická léčba je velmi náročná a k tomu stihnout péči o děti, manžela, nakupování, praní, atd., v tom je problém a to jim vadí."

Včasné zahájení cvičení je zásadní, tvrdí fyzioterapeutka

Změnit by to mohly právě onkorehabilitace. Ženy s nádorovým onemocněním by díky nim už před zahájením léčby najely na rehabilitační režim, který by jim zajistil lepší snášenlivost terapie, a jak profesorka Tesařová nezastírá, i lepší vyhlídky na přežití. "Studie dokazují, že pohyb zařazený do režimových opatření pacientek, které jsou už vyléčené nebo stále v léčbě, snižuje jejich úmrtnost. I pacientky v metastatické fázi navíc mohou zhubnout, zlepšit si kondici, a tak si pozvednout náladu," nechal se slyšet lékařka.

Petra Tesařová ale tuší, že jde o běh na dlouhou trať, stejně jako fyzioterapeutka Petra Holubová, která se na onkorehabilitaci specializuje. "Už ve škole nás učili, že na onkologické pacienty se nesahá. To se postupně budeme snažit změnit. Včasné zahájení terapie je totiž zásadní," uvedla na tiskové konferenci. "Často se ženy dostanou na rehabilitaci až v rámci lázeňské péče, tedy zhruba tři čtvrtě roku po léčbě, a to je pozdě."

Strašák lymfedém a axillary web syndrome

Tou dobou už u spousty z nich nastanou těžko vratné fyzické změny. Ať už jde o špatně zhojené jizvy, lymfedémy(mízní otoky, které vznikají po operaci na spádových lymfatických uzlinách - pozn. red.) nebo fibrózy (zmnožení vaziva - pozn. red.) po ozařování.

"Až 70 procent žen má po odnětí prsu pocit bolesti, tuhosti a napětí v oblasti podpaží a neví, jak s tím pracovat," upozorňuje na tzv. axillary web syndrome (soubor příznaků, které postihují lymfatický systém po operaci uzlin v podpaží - pozn. red.). Napětí v oblasti cévy omezuje rozsah pohybu v ramenním kloubu, přesně jak se to přihodilo Janě Forst. "Přitom takovou věc lze rozcvičit během pár dní. Zlepší se rozsah pohybu a sníží pocit bolesti," zdůrazňuje Holubová.

Největším strašákem žen po odnětí prsu je ale lymfedém, který se v případě, že dojde do pokročilejšího stadia, stává nevratným. Zde je tedy včasná rehabilitace kruciální. "Potřebujeme ženy ve stadium nula, kdy ještě není vidět otok. S tím se dá pracovat. Ve stadiu 2 už je to nevratné," krčí smutně rameny.

Jak vypadají jednotlivá stadia lymfedému, prezentace fyzioterapeutky Petry Holubové

Cílem České kooperativní skupiny pro rehabilitaci v onkologii, jejíž členkou je i profesorka Tesařová, je proto učinit včasnou rehabilitaci dostupnou a automatickou pro všechny onkologické pacienty. "Nyní pracujeme na osvětě a propojení odborníků z oblasti léčby zhoubných nádorů, fyzioterapie a rehabilitace tak, aby se mohla rozvinout vzájemná spolupráce. Následně bude třeba vytvořit doporučení a změny zakotvit ve věstníku ministerstva zdravotnictví, což by se mohlo podařit do konce roku," uzavřela Tesařová.

Související články

Další články