Mobilní telefony neblaze ovlivňují kvalitu pleti: Mohou být příčinou jejího vysoušení, vrásek i alergických reakcí

Mobilní telefony neblaze ovlivňují kvalitu pleti: Mohou být příčinou jejího vysoušení, vrásek i alergických reakcí
Zdroj: Freepik

Prohlubující se vrásky, unavená pleť, ale i vyrážky a akné. Proč vaše pokožka na obličeji ztratila šmrnc? Viníkem může být mobil, který odemknete v průměru 28x za den.

Lucie Daniel
Lucie Daniel 05. 11. 2023 13:00

Mobilní telefony a tablety se staly nejúčinnějšími komunikačními nástroji současnosti. Není to však úplně dobrá zpráva. Věděli jste, že bez ohledu na jejich nekonečné a důmyslné funkce vás každý den mění z nádherné labutě na ošklivé káčátko?

Již pouhá hodina telefonování denně pleti škodí

Mobilní telefony vydávají vysokofrekvenční energii, formu neionizujícího elektromagnetického záření, které může být absorbováno kožními tkáněmi. V roce 2011 klasifikovala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) toto záření za potenciálně karcinogenní.

Ohrožená je ovšem i pleť. Kůže ve styku s mobilním telefonem a tabletem přijímá elektromagnetické záření v takové míře, že se mění její struktura a poškozují kolagenové tkáně. Kolagen podporuje elasticitu pokožky, zpomaluje její vysušování a tvorbu vrásek. V neposlední řadě brání vzniku pigmentových skvrn, strií a celulitidy a působí proti vzniku alergických kožních reakcích. To vše se děje již po 60 minutách volání, kdy máte telefon přitisknutý k tváři.

Ani modré světlo pleti zrovna neprospívá

A ani modré světlo, které chytré přístroje vyzařují, z toho nevychází zrovna nejlépe. V pleti spouští nežádoucí oxidační procesy, jmenovitě úbytek elasticity, zánět, poškození kožní bariéry, nadměrné vysoušení pleti, zarudnutí i zvýšení citlivosti.

Akademici i přesto uklidňují, že množství vysokofrekvenční energie a modrého světla, jemuž je uživatel mobilního telefonu vystaven, závisí na mnoha faktorech, jako je technologie přístroje, vzdálenost mezi telefonem a uživatelem a způsob používání mobilního telefonu.

Nic to však nemění na tom, že lidská kůže je neustále v kontaktu s mikroorganismy a snadno se kolonizuje určitými mikrobiálními druhy. Během telefonního hovoru se mobil dostává do úzkého kontaktu s kontaminovanými oblastmi lidského těla (neumytýma rukama), a tak se bakterie, plísně a kvasinky přenášejí do oblastí, jako jsou ústa, nos a uši. Vítej, akné a vyrážko!

Mobilní telefon jako vynikající lapač bakterií

Na displejích chytrých telefonů se za jediný pracovní týden nahromadí podle výzkumu pojišťovny Insurance2go neuvěřitelných 245,9 zdrojů infekce na čtvereční centimetr, což je víc než na záchodovém prkénku. Mimochodem, „mobilování“ na záchodě je velmi nepěkný zlozvyk, který z přístroje dělá vynikající lapač breberek, kupříkladu bakterie E.coli, která může u člověka způsobit horečku, bolesti břicha, průjmy až vodnatou stolici.

Mytí rukou je nejúčinnější metodou prevence přenosu. K čištění samotného telefonu pak můžete použít dezinfekční a antibakteriální spreje. Tekutinu však nenanášejte přímo na mobilní telefon, nejlépe ji nejprve nastříkejte na hadřík z mikrovlákna a teprve poté s ní mobil otřete. A jak často? Aspoň jednou za sedm dní. Prospějete tím nejen svému zdraví, ale i pleti.

Zdroje informací:
Ncbi.nlm.nih.gov
Sciencedirect.com
Insurance2go.co.uk

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články