Přestože od upálení studenta Jana Palacha uplynulo již šestapadesát let, nic ho už z naší historie nikdy nevymaže. Akt, kterým chtěl tento mladý muž dát najevo nesouhlas se sovětskou okupací, otřásl celou společností. Není tedy divu, že ve své době měl i následovníky, kteří se rozhodli upoutat pozornost veřejnosti stejným způsobem.
Jan Palach ze sebe udělal živou pochodeň dne 16. ledna 1969 okolo půl třetí odpoledne, a to v horní části Václavského náměstí, pod rampou Národního muzea v místech, kde stojí kašna. Nejprve svlékl kabát a odložil aktovku, ze které vytáhl lahvičku s éterem, kterou se omámil. Přičichl k ní a také se trošku napil. Pak na sebe vylil benzín a zapálil se.
Otřesení svědkové upálení Jana Palacha
"Všiml jsem si jen, že položil na chodník za zábradlím aktovku, k jednomu sloupku zábradlí. Jen tak mimochodem mě napadlo, že asi půjde o nějakého mechanika. Zase jsem se zahleděl do novin. Najednou jsem zpozoroval, že se blízko mne něco zablesklo," zavzpomínal v knize Jan Palach '69 pan Josef Kříž z Brna, který byl očitým svědkem oné osudné chvíle. Seděl zrovna v autě.
"Byli jsme s manželkou v Domě potravin. Když jsme vyšli ven, uviděli jsme od kašny u muzea vyběhnout hořící postavu, ze které šlehaly zvláštní silně oranžové plameny. Běžela k soše svatého Václava, otočila se směrem k hlavnímu nádraží a před Domem potravin klesla na zem. Manželka vykřikla: Hoří člověk! Utíkej tam," svěřil se tehdy pro Lidovou demokracii další svědek. Palachova jediná slova byla, že mají přečíst dopis, který je v tašce u Muzea. Více nepromluvil.
Následovník z Maďarska, Sándor Bauer
Jako první následoval Palacha šestnáctiletý maďarský učeň Sándor Bauer. Na podzim roku 1956, během Maďarského povstání proti sovětské diktatuře, zničily tanky byt jeho rodičů. On nebyl zase z politických důvodů vpuštěn na střední školu, kde chtěl studovat lesnictví, ale pouze na učiliště, kde mu bylo dovoleno učit se na automechanika.
I on se upálil před Národním muzeem v Budapešti, a to 20. ledna 1969. Celou dobu byl při vědomí a v rukou držel dvě maďarské vlajky. První pomoc mu poskytl medik Sándor Bihari, který zrovna procházel kolem. Bauer bohužel v nemocnici svým zraněním podlehl. Policie tehdy označila tento protest za "akt chorého jedince bez politického motivu."
Josef Hlavatý z Plzně
O pár hodin později, ale ještě týž den jako Sándor, se také upálil pivovarský dělník Josef Hlavatý. Svůj čin realizoval na Dukelském náměstí v Plzni. Dříve tam stávala socha Masaryka. O tomto činu se následně zmínil tehdejší prezident Ludvík Svoboda, který chtěl tímto apelovat na mládež, aby nenásledovala Palachova příkladu.
Jaký byl u Josefa důvod pro upálení? Rudé Právo tehdy napsalo, že to byly osobní problémy. Poté, co ho opustila žena, se dal na pití. To byla sice také pravda, ale živou pochodeň ze sebe udělal kvůli vpádu Sovětů.
Samozřejmě že ne všechny sebevraždy, spáchané po Palachově upálení, měly politický podtext, a tak mnozí lidé uvěřili novinám. Pohřbu Josefa Hlavatého se zúčastnila jen hrstka lidí.
V únoru téhož roku, 1969, následoval Jana Palacha osmnáctiletý student Jan Zajíc, který byl později označen jako Pochodeň číslo 2. Upálil se na protest proti normalizaci poté, co nebyly splněny požadavky jeho předchůdce.
Zdroje informací:
Deník.cz: Před 55 lety se zapálil Jan Palach. Čin Hlavatého připomene pamětní deska
Wikipedia.org: Sándor Bauer, Josef Hlavatý