Škvarky jsou nejen nedílnou součástí zabijaček a masopustu, ale také naší historie. V různých obměnách je dokonce znají po celém světě. Víte, jak se škvarky vlastně připravují? A co se o nich píše v Osudech dobrého vojáka Švejka?
Podle Českého jazykového atlasu se škvarkům na Moravě říká oškvarek. Existuje také slovo šperka, které však ve Slezsku má také jiný význam a označuje i slaninu, výslužku z vepřových hodů.
Krátká historie škvarků
Škvarky byly v našich zemích známé už ve středověku. Tvořily hlavně jídelníček fyzicky pracujících lidí, neboť jim dodávaly spoustu energie. Pokud si dnes zajdete na nějakou středověkou hostinu, určitě se s nimi setkáte.
A jak to kdysi vypadalo s používáním škvarků? "Do kaší se přidávalo nejrůznější koření a sladily se medem, vydatně se mastily máslem, škvarky nebo slaninou," popisuje středověkou kuchyni Martina Beránkové ve své práci Úloha potravin ve středověké medicíně.
Škvarky se objevují také v Osudech dobrého vojáka Švejka, kde si o nich vypráví chlapi ve vojenské nemocnici. Mají nařízenou dietu a klystýry, ale sní o tom, že se dají jíst i prosté lojové škvarky. Zmiňují také škvarky vepřové, husí a koňské...
Jak se dělají škvarky
Ideální je samozřejmě vyrazit na pravou zabijačku, kde se z čuníka kromě dalších specialit připravují i čerstvé, voňavé a lahodné škvarky. Dělají se tak, že se vyškvaří sádlo, nejlepší je hřbetní, které je uloženo na svalovině podél páteře.
Toto sádlo se nakrájí na kostičky velikosti asi 1 centimetru a smaží se v hrnci s trochou vody, aby se nepřipálilo, než pustí vlastní tuk. Podle kulinářského magazínu Toprecepty budou škvarky křupavější, když se sádlo podlije trochou mléka. Zajímavou chuť jim dodá pivo.
Pak se postupně zahřívají, škvaří a míchají, aby se nepřipalovaly. Když se odpaří tekutina, kterou jsme přidali do hrnce, a začne se uvolňovat tuk, zakryjeme hrnec poklicí a necháme škvařit na mírné teplotě asi hodinu. Záleží ovšem na velikosti kostiček. Když budou škvarky zlatavé, vyjmeme je a necháme okapat na ubrousku. Sádlo scedíme a necháme na další používání.
Co se škvarky
Zajímavé je, že v nějaké podobě znají škvarky na celém světě. Ne všude jde o vyškvařené sádlo, často se používá i s kůží. Nebo se rovnou smaží kůže samotná. Na Kostarice je najdeme jako pochutinu v barech, v Mexiku je to předkrm nebo součást polévek. V Asii tvoří přílohu a když jsou nasekané na drobné kousky, používají se na zdobení jídla.
V Evropě pojídáme škvarky se sádlem jako pomazánku na chleba, zejména když se k tomu konzumuje také alkohol. Na Moravě na ně můžete narazit u vína. Podávají čerstvé. Škvarky, které byly v lednici, už nejsou tak křupavé, neboť do sebe natáhnou vlhkost. Škvarky se také přidávají do chleba a různých placek, ale oblíbené jsou i škvarkové pagáčky.
Náš tip: Podle tohoto videoreceptu z našeho partnerského webu si můžete z domácích škvarků udělat i vynikající pagáčky.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Pork rind
Dspace.cuni.cz: Martina Beránková: Úloha potravin ve středověké medicíně
Toprecepty.cz: K masopustu patří škvarky a ty domácí jsou nejlepší. Stačí mít jen správné sádlo na škvaření a kostičky nepodlévat jen vodou