Kdysi hodně chudý moučník, dnes chutěmi a barvami hýřící pochoutka, která na svátečním stole a štědrovečerní tabuli nesmí chybět. To je vánoční štola, která svůj tvar nemá jen tak pro nic za nic. Upečte ji s předstihem i bez kynutí!
Z Německa pocházející štóla, česky též zvaná štola, k Vánocům neodmyslitelně patří už od roku 1329. Tehdy se začala péct jako církevní postní jídlo. Proto nebyla původní varianta na ingredience nikterak bohatá, v podstatě se používaly jen mouka, voda, kvasnice a olej, který nahradil máslo.
Právě máslo, a to spolu s mlékem, se do těsta přidávat nesmělo až do roku 1491, kdy tento zákaz zrušil římský papež Inocenc VIII. Na oplátku však pekaře zatížil velkými poplatky, z nichž se hradila výstavba nových církevních chrámů. Víte, co do vánoční štoly patří a kdy ji nakrojit?
Historie a význam vánoční štoly
Dnes vánoční štola samozřejmě chutná jinak, protože v průběhu staletí vznikaly nové a nové varianty, a to i s ohledem na místa, kde se vyráběly. Tvar však zůstal stejný – jak on, tak i silná vrstva moučkového cukru má připomenout narozeného Ježíška zavinutého v šátku. Proto by se podle tradic měla vánoční štola nakrojit až o Štědrém večeru.
V současné době je nejznámější štola drážďanská, jejíž receptura se přesně stanovila už na počátku 20. století. Ta má svou ochrannou známku. Pekaři sice vycházejí ze základního receptu, ovšem přidávají speciální mouku, rozinky, sladké i hořké mandle, kandovaný pomeranč, kandovaný citron, muškátový květ, citronovou kůru a cukr aromatizovaný kvalitním vanilkovým luskem.
Tento tradiční vánoční pokrm tak překypuje chutěmi, úžasně voní a na řezu hýří barvami. Chcete si připravit ten svůj, ale obáváte se příliš náročného postupu?
Nekynutá vánoční štola s tvarohem
Vánoční štolu je třeba upéct v dostatečném předstihu, aby se pořádně rozležela, k čemuž potřebuje dva až tři týdny. Vy tu svou můžete upéct i bez kynutí, což je mnohem snazší a pochopitelně i rychlejší.
Na nekynutou vánoční štolu s tvarohem budete potřebovat:
- 500 g polohrubé mouky
- 2 vejce
- 150 g tuku na pečení
- 150 g cukru nebo sladidla
- 100 g rozinek
- 1 vanilkový cukr
- 1 prášek do pečiva
- 150 g zakysané smetany
- 100 g mandlí
- 250 g tvarohu
- 1 lžičku citronové kůry
- sůl
- Na povrch:
- 100 g rozpuštěného másla
- cukr moučka
- tuk na vymazání plechu
Jak na to? Nejprve z mouky, soli, tuku na pečení, vajec, tvarohu, prášku do pečiva, vanilkového i obyčejného cukru a zakysané smetany vypracujte hutné těsto. Do něj přidejte rozinky, citronovou kůru a posekané mandle.
Těsto zakryjte utěrkou, nechte ho alespoň 30 minut odpočívat při pokojové teplotě. Poté ho vyválejte a přehněte v polovině po délce (nebo na třetiny), vložte na plech a pečte ve vyhřáté troubě při střední teplotě asi 35 minut. Zda je štola hotová, poznáte tak, že do ní zapíchnete špejli, která musí zůstat čistá a suchá. Upečenou štolu ještě zatepla potřete rozpuštěným máslem a hojně posypte moučkovým cukrem.