
Nestává se příliš často, nebo spíše vůbec, aby člověk dokázal přežít v hlubinách oceánu neuvěřitelných šedesát hodin. A přece. Muž jménem Harrison Okene tohle přesně zažil.
Vskutku neobvyklý příběh muže jménem Harrison Okene také vyvolal spoustu otázek. Jak třeba došlo k tomu, že se jeho plavidlo převrátilo? A jak dokázal pod vodou přežít téměř tři dny? Na první pohled se se to jevilo jako jeden velký nesmysl.
Okene Harrison se potopil na lodi, kde pracoval
Okene se narodil v Nigérii. Jelikož vyrůstal na pobřeží, cítil, že je s oceánem v hlubokém spojení. Byl přesvědčený o tom, že cokoli bude v budoucnu dělat, bude spojeno s vodou, potažmo oceánem. A měl pravdu. Stal se kuchařem na lodi Jascon 4. Většinu dní tak trávil na moři, což mu plně vyhovovalo.
A nejinak tomu bylo i 26. května 2013, kdy loď, na níž pracoval, vplula do Guinejského zálivu, kde je Atlantský oceán bohatý na ložiska ropy. Tam měla nějakou dobu asistovat ropnému tankeru. Okene vstal v pět ráno a zamířil do koupelny. Předchozí noc řádila bouře, a tak to s lodí trošku, kvůli vlnám, házelo. Nebylo to ale nic, na co by nebyl zvyklý. Jenomže v jednu chvíli se zvedl obrovský příval vody a loď potopil. Okene se tak rázem ocitl třicet metrů pod hladinou oceánu.
Okene Harrison zachoval chladnou hlavu
Když se loď převrátila a začala se potápět, byl zrovna Okene na záchodě. Malá místnost se začala rychle plnit studenou vodou. V případě nouze se dveře automaticky po dvou minutách zavíraly, bylo to hlavně z bezpečnostních důvodů. V Guinejském zálivu bylo totiž velkým problémem pirátství. Dostal se tak ven a pokračoval k důstojnickým kajutám, kde našel útočiště v koupelně. Ještě předtím ale stihl vyslat mayday. V tu chvíli nemohl tušit, že je před ním dlouhých 60 hodin čekání na záchranu a modlení se, aby tato noční můra skončila.
Jak dokázal tak dlouho vydržet? Měl štěstí, že se v koupelně udělala vzduchová kapsa. Tam, kde se voda ještě nedostala, mu zbyla trochu vzduchu. Nebyl to ale neomezený zdroj. Čím déle by dýchal, tím více by se kapsa začala plnit oxidem uhličitým. Také musel brát v potaz studenou vodu, z níž mohlo vzejít podchlazení. Díky tomu, že si uměl zachovat chladnou hlavu, rozhodl se z toho, co našel v koupelně, udělat provizorní vor, který by ho udržel nad vodou. Použil k tomu dřevěné obložení koupelny. Nyní již zbývalo jen čekat na záchranu. Než se tak stalo, napadaly ho všemožné věci.
Záchrana Okeneho Harrisona
Jakmile se vodní hladina uklidnila, vydali se k potopené lodi záchranáři. Nebyli ale vybaveni na hlubinné potápění. Dole u vraku tak mohli být jen omezenou dobu. Během ní se snažili bouchat na boky lodi a poslouchat, zda jim Okene odpoví. To udělal. Oni však jeho rány neslyšeli. Záchrannou akci odvolali, protože si mysleli, že nikdo nepřežil. Naděje, že ho zachrání, se začala vytrácet. Docházel mu kyslík.
Jakmile se vrátili zpět první záchranáři, firma, pro kterou Okene pracoval, vyslala na místo tým potápěčů, který měl z lodi vytáhnout mrtvoly. Tým byl složený z šesti osob. Pět se jich potopilo, šestý dozorce seděl na lodi a navigoval je v kalných vodách. Podmínky byly velmi ztížené - loď byla převrácená dnem vzhůru a velké množství rozvířeného bahna potápěče dezorientovalo a ztěžovalo jim najít vstup do člunu. Nesmíme také zapomenout na to, že byla aktivována opatření proti pirátům.
Trvalo jim hodinu, než se „vloupali“ dovnitř. Nyní na tým čekalo bludiště s převráceným nábytkem a těsnými průchody. Absolvovat to v objemné potápěčské výstroji nebyla žádná sranda. Brzy se jim podařilo lokalizovat čtyři těla. A právě v tomto okamžiku se jeden z potápěčů rozhodl proplavat malým průchodem, kde narazil na Okeneho. Připomínalo to zázrak. Muž se také mohl rozhodnout, že se už žádnou úzkou chodbou protahovat nebude. Uvězněný Okene by tak zemřel v absolutním zapomnění.
Na povrch se ale dostal až po třech dnech. Nejdříve musel pobýt v dekompresní komoře. Byl příliš dlouho vystaven vysokému tlaku. Jakmile se Okene ocitl konečně na pevnině, stal se přes noc hvězdou, oslavovala ho spousta zpravodajských kanálů. Všichni chválili jeho vytrvalost a odolnost. Popularitě se nebránil. Využil ji k tomu, aby motivoval ostatní, že se nemají nikdy vzdávat.
A co dělá Okene nyní? Stal se z něho potápěč. Nemohl se dočkat, až se znovu vrátí do oceánu. Jeho specializací jsou opravy plavidel pod vodou.
Zdroje informací:
Theguardian.com: I survived three days in a capsized boat on the ocean floor
Historicflix.com: Harrison Okene, The Man who Survived for 3 Days on the Sea Floor