Případ únosu a následného vydírání potravinářské firmy Glico a Morinaga patří mezi největší záhady moderního Japonska. Vše se točilo okolo tajemného "Netvora s 21 tvářemi", který hrozil, že pokud nebudou splněny jeho požadavky, začnou se v regálech obchodů objevovat otrávené sladkosti.
Tato zpočátku nepolapitelná teroristická skupina se později zaměřila ještě na další firmy, u nichž aplikovala svůj osvědčený postup – únos vedoucích pracovníků, požadování výkupného a hrozba toho, že se do oběhu dostanou krabice s cukrovinkami plné kyanidu.
Vše začalo únosem
Společnost Ezaki Glico, která se proslavila svým výrobkem Pocky, patří mezi nejoblíbenější japonské výrobce sladkostí. V roce 1984, konkrétně 18. března se však v médiích její jméno objevilo ze zcela jiného důvodu. V noci se do domu ředitele Katsuhisy Ezakiho vloupali dva maskovaní muži. Nejprve svázali jeho manželku s dcerou, pak ho nahého vytáhli z vany a hodili na zadní sedadla svého auta.
Za propuštění manažera požadovali jednu miliardu jenů a téměř sto kilo zlata. Nedostali ani jedno, neboť se Ezakimu podařilo uprchnout. Jeho trápení tím ale teprve začalo. Zanedlouho bylo v jeho továrně zapáleno šest aut. Pak přišel balík s kyselinou chlorovodíkovou. A nechyběly ani výhrůžné dopisy, které se objevily i v novinách. Pachatelé se v nich rovněž vysmívali policii a její neschopnosti je chytit. A právě tehdy se začali podepisovat jako Netvor s 21 tvářemi dle románu Edogawy Rampo, jenž pojednává o zloději, který umí měnit svou podobu. V květnu téhož roku pak došlo na největší hrozbu ze všech. Jelikož nikdo nesplnil jejich požadavky, umístili prý do několika obchodů krabice s kyanidem.
Cukrovinky se smrtící náplní
Po dopise, v němž zločinci uvedli, že budou do sladkostí přidávat kyanid, propukla v Japonsku panika. Nespecifikovali, který druh výrobku otrávili, lidé tak raději od této společnosti přestali kupovat veškerý sortiment. Pokles zisků způsobil propuštění až tisíce zaměstnanců. Na tržbách to dělalo až stovky milionů. Policie ale nikdy nenašla ani jedinou otrávenou sladkost. Znamená to, že únosci lhali?
V červnu přišel další dopis. Prý už přestanou šéfa firmy mučit. Měl si už toho vytrpět dost. Prý jsou také rodiči a mají mezi sebou čtyřletou holčičku, která každý den pláče, neboť nemá své oblíbené cukrovinky Glico. Lidé si vydechli. Ale jen na chvíli. Gang se zaměřil na jinou firmu. Společnost Morinaga ale odmítla přistoupit na vydírání. Otrávená balení se tak skutečně v obchodech objevila. Avšak s varováním, že se jedná o život ohrožující výrobek.
Jen pár indicií a stres
Policie za celou dobu shromáždila jen velmi málo indicií. Třeba videozáznam s mužem, který dává do regálu otrávenou krabici. Nepodařilo se jim ho identifikovat. O rok později kvůli stresovému vypětí spáchal policejní šéf prefektury Shiga sebevraždu. Polil si hlavu petrolejem a zapálil se.
Po tomto incidentu přišel poslední dopis. Netvor s 21 tvářemi oficiálně ukončil jakékoli vydírání. Prý mají lepší věci na práci, než šikanování společnosti. Od té doby se po nich slehla zem. Přestože policie vyšetřovala přes 125 000 lidí, nikdy tento podivný případ nerozlouskla. Nyní navíc uběhla promlčecí lhůta. Kdyby si tak Netvor sundal všech jednadvacet tváří a vyšel na veřejnost, nebylo by ho možné jakkoli stíhat.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: The Monsters with 21 faces
Allthatsinteresting.com: How The Monster With 21 Faces Terrorized Japan During The Harrowing Glico Morinaga Incident