Nezlomná Dianne Odell: Život trávila uvězněná v "železných plicích", přesto zvládla vystudovat a napsat knihu pro děti

Nezlomná Dianne Odell: Život trávila uvězněná v "železných plicích", přesto zvládla vystudovat a napsat knihu pro děti
Zdroj: Wikimedia Commons, CDC/GHO/Mary Hilpertshauser, Public domain

Když se Dianne 13. února 1947 narodila Genevě a Freemanovi Odellovým, nenašli byste asi v tu chvíli na světě šťastnější pár. O pouhé tři roky později ale onemocněla bulbospinální svalovou atrofií, které se také říká Kennedyho nemoc. A tehdy se rodině změnil celý život.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 08. 04. 2025 11:00

Dianne Odell strávila několik týdnů v nemocnici: Přes veškerou snahu lékařů nešlo zabránit deformaci páteře, kterou nemoc, mimo jiné, způsobuje. V důsledku toho začala mít vážné problémy s dýcháním. Po propuštění tak potřebovala intenzivní terapii a různé pomůcky. To ale bohužel nebylo vše...

Život v železných plicích 

S přibývajícím věkem bylo dýchání pro Dianne stále těžší a těžší. Dětství ještě mohla strávit celkem normálně, s kamarády a ve škole. V železných plicích, které pomáhaly vytvářet pozitivní a negativní tlak, umožňující se jejím plicím stáhnout a rozšířit, trávila jen několik hodin denně. V sedmdesátých letech se ale její stav rapidně zhoršil, takže musela přístroj využívat po delší dobu.

Nakonec se stala na železných plicích závislou na čtyřiadvacet hodin denně. Ze stroje jí vyčnívala jen hlava. Její rodiče zasvětili celý svůj život péči o Dianne. Nikdy nesměla zůstat doma sama. Když byli v práci, sehnali za sebe náhradu. Postel, na níž v plicích ležela, bylo možné vysunout a vykonat hygienu - vykoupat, umýt se a převléknout. Museli ale pracovat rychle. Jejich dcera bez podpory dýchání dlouho nevydržela.

Dianne Odell se nikdy nevzdala

Navzdory všem těžkostem byla Dianne inteligentní a odhodlaná žena. Vystudovala střední školu, a to díky tomu, že se naučila psát prsty na nohou. Pak přešla na vysokoškolské kurzy. A začala také psát dětskou knihu o padající hvězdě jménem Blinky. První stránky začaly vznikat v roce 1991, poslední tečku za textem pak udělala v roce 2001, kdy její příběh také vyšel.

Text diktovala počítači, který byl upraven tak, aby zaznamenával její hlas. Knihu napsala proto, aby podobně postiženým dětem ukázala, že ani ony nemusí svůj život vzdávat a dosáhnout lze spousty věcí. A stejně k tomu přistupovali i její rodiče, kteří neúnavně pracovali. K zajištění chodu železných plic bylo ročně potřeba 80 000 dolarů. Místo v pečovatelském domě, které by platil sponzor, odmítli. Chtěli mít svou dceru u sebe doma. S příchodem sociálních sítí si získala příznivce po celém světě. Spousta lidí brala její životní boj jako inspiraci pro vyrovnání se s vlastními problémy.

Oslava 60. narozenin Dianne Odell a její odkaz

Oslava Dianniných šedesátin, kterou pro ni její rodina uspořádala 17. února 2007 (o čtyři dny později od jejího data narození) připomínala skoro vojenskou operaci. Těžké železné plíce bylo potřeba dopravit do místního hotelu, kde se sešla její rodina i přátelé, kteří jí chtěli pogratulovat nejen ke kulatinám, ale také ke všem úspěchům. Po hodinách těžké dřiny se slavil úspěch. Párty mohla začít.

Šlo sice o veselou událost, která se ale měla v jejím životě opakovat již jen jednou. Mohly za to dva faktory. Řada mozkových příhod, které ji v průběhu života postihly a zase o něco zhoršily její odolnost. A pak také obrovská bouře, která se prohnala Jacksonem v Tennessee, kde Dianne se svými rodiči žila. Došlo k ní v květnu roku 2008. Kvůli mohutnému výpadku proudu přestaly železné plíce fungovat a nenaskočil ani záložní generátor. Zbývala poslední možnost - ruční pumpování, které by znovu zprovoznilo respirátor. Bylo ale příliš pozdě.

Její úmrtí hluboce zasáhlo rodinu i celou komunitu. Svou podporu vyjádřil speciální bohoslužbou kostel, který rodina navštěvovala, i její fanoušci na sociálních sítích, kteří rodičům posílali kondolence. Dianne rozhodně neodešla nepovšimnuta... Jejím odkazem jsou její splněné životní cíle i zvýšené povědomí o nemoci, kterou trpěla.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Dianne Odell
Historicflix.com: Dianne Odell, The Woman who Lived in an Iron Lung

Vít Olmer a Simona Chytrová jsou spolu 38 let: Sblížili se v Moskvě a syna Vítka počali při natáčení Tankového praporu

Vít Olmer a Simona Chytrová jsou spolu 38 let: Sblížili se v Moskvě a syna Vítka počali při natáčení Tankového praporu

Související články

Další články