Letos to bude přesně 240 let od katastrofální povodně, která udeřila na Prahu 27. února 1784 a dosáhla až na Staroměstské náměstí. Jde tak o jednu z největších živelných katastrof v hlavním městě, která překonala i záplavy z roku 2002.
Na počátku byla nebývale tuhá zima. Většinu evropských řek pokryla tak silná vrstva ledu, že se po nich dalo nejen běžně chodit, ale také jezdit s poměrně těžkým nákladem. Doboví kronikáři psali, že staří lidé jen kroutí nevěřícně hlavami, takové počasí ještě nezažili. Ale jak to už příroda zařídila, po zimě přichází jaro...
Erupce sopky spustila katastrofu
Vše zapříčinil výbuch islandské sopky Laki. Kvůli tomu začalo od léta roku 1783 docházet k výrazným výkyvům počasí. Součástí extrémních výkyvů počasí tak byla nejen zima plná ledu a sněhu, ale i následné prudké oteplení. To nejvíce zasáhlo střední a západní Evropu. Vydatné dešťové srážky ještě doprovázel prudký vítr. Na hlavních a vedlejších tocích tak začaly naráz pukat vrstvy ledu. V povodí Vltavy se velmi rychle zvedla hladina vody na úroveň dvousetleté.
V samotné Praze došlo ke kulminaci řeky 28. února, kdy voda během pouhých dvanácti hodin vystoupala o čtyři metry. Následovalo zatopení 114 ulic a 785 domů. To ale nebylo vše. Povodeň také zasáhla jednu z našich největších památek.
Zkáza Karlova mostu
Po nárazu ledové kry do vodou podemletého šestého pilíře Karlova mostu došlo ke zřícení protipovodňového záhlaví i s vojenskou budkou a pěti vojáky do Vltavy. O den později, 29. února se poškodil i osmý pilíř, na němž se nacházela socha svatého Václava s dvěma anděly. Jeden z nich se taktéž poroučel do rozbouřené řeky a byl nalezen až v roce 2004.
Během záplav došlo také k protržení jezů, snížená hladina Vltavy odhalila pilíře románského Juditina mostu a takzvané říční prahy, což jsou místa v řece, kde voda přetéká přírodní kamennou či skalnatou překážkou situovanou po celé šíři jejího toku. V současnosti jsou tyto útvary neviditelné. Zmizely pod hladinou přehrad a jezů.
Povodeň v zahraničí
Velká voda napáchala také škody v zahraničí. Stoupaly hladiny Dunaje i Odry. Na západě postihla katastrofa povodí Rýna, Neckaru, Mosely, Seiny a Loiry. I tam se tato povodeň řadí, z historického hlediska, mezi ty největší v novodobých dějinách.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Povodeň v Čechách (1784)
Pražský.deník.cz: Velká voda spláchla Prahu. Katastrofální povodeň před 235 lety ničila vše