Roku 1975 čelila americká armáda vážnému problému. Nejenže prohrávala válku ve Vietnamu, ale ze Saigonu, obklíčeného nepřítelem, bylo třeba evakuovat tisíce osiřelých dětí. Narychlo proto vznikla operace Babylift, v jejímž rámci chtěli Američané přepravit sirotky do Států a dát je k adopci. Start akce se skončil katastrofou.
Na počátku dubna 1975 se americké vojenské letadlo plné vietnamských dětí zřítilo pouhých 12 minut po startu. O život přišlo 78 z 247 dětí na palubě.
Operace Babylift
Těsně před pádem Saigonu kontaktovali američtí velvyslanci pro Jižní Vietnam OSN s tím, aby jim pomohlo vyřešit sirotčí krizi. Hlavně bylo třeba dětem zajistit přísun potravin a následně je z města evakuovat. Americký prezident Gerald Ford přislíbil, že Spojené státy budou operaci nápomocné. K tomu mělo posloužit několik armádních nákladních letadel.
Jenomže od začátku operace Babylift, kterou dala americká vláda dohromady během pouhých pár dní, se začaly kupit chyby. Ne všechny děti byly bez rodičů, do sirotčinců třeba putovaly jen dočasně, aby se najedly. Jiné děti zase vyzvedla letadla jen proto, že měly amerického otce, a tak by se snadno staly terčem severovietnamské armády.
Havárie letadla
První várku dětí měl do USA dopravit 4. dubna 1975 letoun Lockhead C-5 Galaxy. Jeho posádku kromě pilota tvořil také tým zdravotních sester v čele s poručicí Reginou Aune. Po přistání v Saigonu se dozvěděli, že budou muset naložit 247 dětí. Využít tak museli i nákladový prostor, do nějž putovalo 102 dětí. Nešetřilo se ani na sedadlech. Na místo pro tři lidi se usadilo deset miminek. Posádka věděla, že to bude náročná akce. Věřili ale, že to zvládnou. Musí.
Pouhých 12 minut po startu ale exploze vyrazila dveře letounu, středové dveře nákladového prostoru a část rampy. Dekomprese byla rychlá a vnitřek letounu naplnila prachem a kusy izolace ze stěn. Lockhead skončil v zavlažovacím příkopu na rýžovém poli, přičemž náraz ho roztrhl na čtyři kusy.
Tragické následky havárie
Havárii letadla přežilo několik členů posádky, sirotků a ošetřovatelů z nákladového prostoru a téměř všechny děti v kabině. A to jen díky pohotovosti posádky. Regina Aune tehdy prokázala neuvěřitelné odhodlání, když vzdor zlomené noze a masivnímu krvácení vyprostila z letounu 80 dětí a pomohla je naložit do záchranných vrtulníků. Když už nemohla, zeptala se nejbližšího nadřízeného, zda může být zbavena svých povinností. Jakmile souhlasil, omdlela.
Přes veškerou snahu přeživších se nepodařilo zachránit 138 lidí. Operace Babylift ale pokračovala. A možná i díky katastrofě se do ní začaly zapojovat také známé osobnosti. Do Vietnamu tak zamířilo například letadlo vydavatele Playboye Hugha Hefnera, které zachránilo 41 dětí. Tisk to tehdy nazval Operací Bunnylift.
Celkově do USA putovalo 3 300 vietnamských dětí, více než polovina do adoptivních rodin. Regina Aune byla později oceněna jako jediná žena v historii Cheneyho cenou amerického letectva za odvahu, statečnost a sebeobětování v humanitární oblasti.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Operation Babylift
Allthatsinteresting.com: Inside Operation Babylift, The U.S. Goverment's Plan To Save Vietnamese Orphans Before The Fall Of Saigon