Otevřete s magazínem Lifee.cz adventní bestiář a seznamte se s neobvyklými vánočními postavami z různých zemí. Tentokrát zavítáme do Itálie, kde v předvečer Tří králů roznáší dětem dárky stará žena podobná čarodějnici, jež se jmenuje Befana (někdy La Befana).
Befana je sice nedílnou součástí lidové kultury, přesto je její původ nejasný. Její tajemná aura je navíc umocněna tím, že se o ní odborníci na folklor moc nezmiňují. Mezi obyčejnými lidmi je ale předmětem mnoha spekulací. Jde tak o milovanou, obávanou i často zesměšňovanou bytost.
Befana jako bezzubá stařena i znetvořená víla
V Itálii je Befana tradičně zobrazena se žhavýma očima, ostrými kočičími zuby, špičatým jazykem a ušpiněnou tváří od sazí z komínů, kterými vstupuje do obydlí. Někdy ale vypadá jako bezzubá stařena či znetvořená víla. Tak ji alespoň popsali bratři Grimmové. Kromě toho má na hlavě šátek a přepravuje se na koštěti. Po ruce má také košík anebo pytel, v němž přepravuje dárky pro děti.
Jednou za rok, 5. ledna, opouští své doupě a letí na koštěti k dětem, které nezlobily. Ale ani ty neposlušné se nemusí moc bát, žádný trest jim nehrozí, jen se musí spokojit s uhlím, česnekem či cibulí. Befana po sobě prý dokonce i zamete saze. Jde spíše o určitý rituál než pořádkumilovnost. Pohybem koštěte se snaží vymést všechny možné problémy, které by mohly danou rodinu v příštím roce potkat.
Křesťanské legendy o Befaně
Befanu měli dle křesťanské legendy oslovit Tři králové a ptát se jí, zda neví, kudy do Betléma za Synem Božím. Nedokázala jim na to odpovědět, tak je alespoň pozvala k sobě domů a pohostila. Když se po několika hodinách vydali znovu na cestu, nabídli jí, zda nechce jít s nimi. Odmítla, neboť byla příliš zaměstnána domácími pracemi. Po nějaké době si to ale rozmyslela. Tři krále už ale nedostihla, a tak prý dodnes marně hledá Jezulátko.
Druhá pověst vypráví, že Befanu navštívili Tři králové zrovna v době, kdy doma dělala velký úklid. Odmítla je tak pohostit. Později však, hnána pocitem viny, se rozhodne Ježíše najít sama. Má s sebou tašku plnou pečiva a dárků. A také koště, aby Marii pomohla s úklidem. Přes veškerou snahu ale Ježíška nenajde. Celá další staletí tak tráví pátráním. Během svého putování obdarovává i jiné děti, neboť Jezulátko lze nalézt v každém z nich.
Befana a současná Itálie
V současnosti se svátek Befany slaví po celé zemi. Každý rok se také koná velký festival, jehož se účastní okolo padesáti tisíc lidí. Lze tam spatřit stovky "vánočních čarodějnic", které tančí, žonglují a zdraví přítomné děti.
Další akcí je oblíbený trh na náměstí Piazza Navona v centru Říma, který se pořádá mezi Vánocemi a Zjevením Páně. V obci Urbania v provincii Pesaro e Urbino v regionu Marche se zase koná festival Befana. A na hodnou čarodějnici nezapomínají ani ve městě Fornovo di Taro, kde se koná národní setkání Raduno Nazionale delle Befane e dei Befani.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Befana
Kniha Vánoční bestiář, Benni Bodker a John Kenn Mortensen, Argo 2019