Od pádu Berlínské zdi, snad nejnenáviděnějšího symbolu studené války, uplyne letos pětatřicet let. Jak ale k tomuto historickému milníku došlo? Kdo inicioval změny? A jak to celé vnímali obyčejní lidé?
K pádu Berlínské zdi došlo 9. listopadu 1989. Obyvatelé východního Berlína tehdy prolomili průchody ve zdi, která je od roku 1961 oddělovala od jejich západních sousedů. Šlo o jednu z nejdůležitějších akcí, jež přispěly k pádu komunismu v Evropě i znovusjednocení Německa.
Změnu odstartovaly demonstrace
V říjnu roku 1989 vyšly do ulic Východního Německa nejprve stovky, a pak tisíce demonstrantů. Nejvíce lidí se sešlo 9. 10. Ten den prošlo Lipskem okolo sedmdesáti tisíc nespokojených občanů. Důvodem byla hospodářská stagnace. Vláda odmítala perestrojku i glasnosť.
Tak trochu jiné Vánoce
Pro pamětníka Davida Albaniho, kterému bylo tehdy šestnáct let, znamenaly první Vánoce ve sjednoceném Německu hlavně spěch a stres. Se svou rodinou se do Berlína nastěhoval teprve v září 1989, a to z vesnice jménem Frauenstein. Pocit klidu a míru, který zažívali v malé obci, byl nenávratně pryč. Přes hranici z bývalé NDR proudily do hlavního města davy lidí.
Ale i lidé žijící na západě se vydávali za svými rodinami na východ. Dlouho se neviděli. Nesli jim jídlo i dárky. Tradičním vánočním pokrmem byl bramborový salát a klobása. Albani si ale výdobytky západu nemohl ještě dovolit. Stále měli k dispozici jen východní měnu, a za tu si mohli koupit jen velmi málo.
Zato ministři zahraničí, Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher, měli jiné starosti. Den před Štědrým večerem slavnostně přestřihli ostnatý drát, oddělující východ od západu. A v kostele u přístavu Sacrow v Postupimi se po dlouhých osmadvaceti letech konala mše. Předtím stál v nedostupném pohraničním pásmu. Když se rozezněly zvony, začaly do svatostánku proudit desítky lidí se svíčkami.
Koncert Pink Floyd
Došlo k tomu sice až v červenci roku 1990, nicméně šlo o akci, která se s pádem Berlínské zdi již navždy spojila. Řeč je o vystoupení skupiny Pink Floyd, jež se odehrálo v Berlíně na místě, kde ještě před osmi měsíci stála betonová ikona železné opony. Pro účely koncertu s názvem legendárního alba The Wall vyrostla ještě jednou, mnohými proklínaná, hranice oddělující rodiny i přátele. Tentokrát byla ale naštěstí jen z polystyrenu.
Show si nenechalo ujít 260 000 lidí. Kromě velkolepých propriet, jako byly obří nafukovací loutky, jezdila po pódiu i auta. Nechyběl ani orchestr Sovětské armády. A také zvučná jména jako Joni Mitchell, Bryan Adams, Cyndi Lauper, Sinead O'Connor a kapela Scorpions. Bezpochyby šlo o jednu z nejzásadnějších událostí v historii rockové hudby.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Pád Berlínské zdi
Plus.rozhlas.cz: Říjnové demonstrace v NDR před 30 lety odstartovaly pád Berlínské zdi
Aktuálně.cz: Klobása, bramborový salát a dárky ze Západu. Berlíňan vzpomíná na Vánoce po pádu zdi
Irozhlas.cz: Berlínem zněly před 25 lety písně z alba The Wall. Zpěvák Roger Waters na pódiu postavil a zbořil zeď