Gynekoložka Kamila Žižková v podcastu Pindy z gyndy otevírá téma (ne)holení intimních partií. Je pouze a jen na každé ženě, jestli preferuje hladkou kůži, nebo ponechává chloupkům prostor pro růst, neměly bychom ale zapomínat především na své intimní zdraví. Podle Žižkové by ženy měly věnovat zvýšenou pozornost hygieně, ale také kvalitě používaných žiletek, bezpečnosti v průběhu holení a následné péči o citlivou pokožku. Čeho se vyvarovat a který kosmetický produkt rozhodně nepoužívat?
Holit, či neholit? To je, oč tu běží. Dodnes je pro mnohé ženy holení tabu, jiné se neholí, protože jim je příjemnější přirozené pubické ochlupení, další zase nedají dopustit na hladkou pokožku bez chloupků. Názorů je mnoho a jediný, kdo ženy může "rozsoudit", je gynekolog.
Zeptali jsme se proto gynekoložky Kamily Žižkové z podcastu Pindy z gyndy. Holit, nebo neholit? "Neznám žádného kolegu, který by řekl: „Hele, to je ta, jak jí smrděly nohy,“ nebo „To je ta, co byla špatně oholená,“ naznačuje, co si o trendu úprav pubického ochlupení myslí lékaři. Jinými slovy - holte si, dámy, ze svých chloupků jakékoliv ornamenty chcete, hlavně "tam dole" buďte zdravé!
Doporučené video: Kamila Žižková z Pindy z gyndy v talkshow LifeeTalk
Gynekology vaše ochlupení nezajímá
Lékařka Kamila Žižková nám vysvětlila, že ani před návštěvou gynekologa by ženy své ochlupení neměly přehnaně řešit. Jediné, na čem záleží, je hygiena, tedy aby byly pacientky umyté. "Dokonce se mi stalo, že jsem vyšetřila paní před operací, a ona mi potom řekla: „Jsem správně oholená, paní doktorko?“ A já jsem si vůbec nevšimla, jestli je, nebo není oholená," uklidňuje Žižková všechny dámy. "Vůbec jsem se na to nesoustředila, koukáme jen na to, co nás zajímá. Zbytek vem čert. Myslím, že se ženy nemusí vůbec stresovat," vzkazuje ženám, které míří na vyšetření.
S chlupy nebo bez, hlavní je hygiena
Pokud se ženy rozhodnou rezignovat na holení, měly by brát v potaz, že na chloupcích ulpívá mnoho nečistot. "Stran hygieny je lepší se o ochlupení starat. Není důležitý sestřih, ale hygiena. Člověk musí myslet na to, že pokud má ochlupení delší, tak při vyprazdňování moč ulpívá na chlupech," konstatuje lékařka a pokračuje. "Máme také vaginální výtoky, které jsou fyziologicky normální. Potíme se. Sprcha jednou denně je v letních měsících v tomto případě málo. Genitál může zapáchat, což se ale děje také u oholených žen," dodává s odkazem na ženské intimní zdraví.
Pěna na holení "tam dolů" nepatří
Pokud už se rozhodnete sáhnout po žiletce, je potřeba věnovat pozornost citlivé pokožce genitálu a dodržovat jistá pravidla holení. "Samozřejmě, že není dobré pokožku neustále dráždit a holit obden. Všechny ženy asi znají pupínky," zmiňuje častý problém žen, které se holí svépomocí.
Spoléhat bychom neměly ani na kosmetickou výbavu našeho partnera. "Klasická pěna na holení nepatří na genitál, protože ve vagině je kyselé Ph a mohly bychom si způsobit vaginální obtíže. To samé platí při nesprávném holení," varuje Žižková. "Když se žena poškrábe, má tupou žiletku, používanou, levnou. Doporučuji jednorázové pánské, které mají tři nebo čtyři břity a jsou dělané na tvrdé vousy. To je za mě stoprocentně lepší," zdůrazňuje lékařka. Každý z parterů má mít svoji vlastní žiletku. A po holení následuje péče, stejně jako v případě obličeje. "Dobré je dělat také peeling na intimních partiích a po holení dopřát kůži nějakou tu hydrataci a péči."
Na fotografie z povídání s gynekoložkou Kamilou Žižkovou z podcastu Pindy z gyndy se můžete podívat v naší fotogalerii.