Věděli jste, že na přelomu dvacátého století připomínal Den díkůvzdání v Americe Halloween? Proto se mu také přezdívalo Ragamuffin Day (v překladu Den otrhanců). Mládež se ráda převlékala, po vzoru Charlieho Chaplina, za tuláky a chodila po domech koledovat. Zarazit to musel až školní inspektor.
Mladí i staří, všichni se v tento den oblékali do kostýmů a kráčeli v průvodech po Los Angeles, Chicagu a New Yorku, kde podle místních novin v roce 1911 byli "důmyslně odění mladí i starší doslova na každém rohu".
Koláčky s masem a ovocem a maškary
Kdo si to mohl dovolit, zpříjemnil si Den díkůvzdání klasickými koláči z mletého krůtího či vepřového masa, do kterých se také přidávalo ovoce, zejména jablka a fíky. Tato tradice se ale v průběhu let vytratila. A zmizely také kostýmy jako na Halloween. Kdysi měli jejich výrobci skutečné žně. Lidé se převlékali buď za různá zvířata, anebo za prominentní osoby, či světové vůdce a politiky. Někteří Američané také nosili masky zesměšňující jiné národy. Většina masek vyrobených ze síťovin či papírové hmoty pocházela z Německa, jen malá část byla "made in USA".
Otrhanci a tuláci ve stylu Charlieho Chaplina
V New Yorku si mohly malé děti koupit jednoduché masky v obchodech s cukrovinkami, kde se nabízelo třeba želé, kandovaný zázvor či malé a tvrdší bonbony podobné třeba naším hašlerkám. Jak poznamenal 1. prosince 1899 list New York Times, každý se ten den mohl stát Faustem, Mefistem, strýčkem Samem, Harlekýnem, banditou, námořníkem či vojákem.
Byla však zde ještě jedna sorta mladých lidí, díky kterým dostal Den díkůvzdání přízvisko ragamuffin. Ragamuffin označuje v překladu otrhance či uličníka, typicky jde o dítě, jež má na sobě staré oblečení. V té době totiž také frčely převleky za tuláky ve stylu Charlieho Chaplina. Tato skupinka pak také chodila, stejně jako o Halloweenu, koledovat. Nejčastěji koledníci dostávali drobné, jablka a také různé cukroví.
Nový symbol Dne díkůvzdání
V roce 1930 se ale začalo od této tradice opouštět. Školní superintendent William J. O'Shea tehdy řekl, že je neslučitelné, aby s nastupující moderní dobou chodily i nadále během Dne díkůvzdání po ulicích děti převlečené za žebráky a obtěžovaly dospělé žadoněním o peníze a různé dárky.
Tato slova si vzal k srdci spolek Madison Square Club For Boys and Young Men, který o deset let později uspořádal průvod mládeže oblečené do tuláckých hadrů, která však jednotně provolávala heslo: "Američtí chlapci nežebrají!" Vše pak v roce 1947 změnil film Zázrak v New Yorku. Lidé sice měli na sobě stále kostýmy, jenomže ze skupinek se staly průvody a přibyly různé postavičky a balony. A pak už byl jen krůček k tomu, aby vznikl typicky americký průvod - Macy's Thanksgiving Day Parade, který se pořádá dodnes.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Thanksgiving
Npr.org: When Thanksgiving Was Weird