Podivný původ slova OK: Původně sloužila tato zkratka k povýšeneckému posmívání. Od 19. století se stala oficiálním slovem

OK
Zdroj: Pixabay

Víte, co znamená zkratka OK? Její význam a původ vás možná překvapí. Dlouho předtím, než se objevily v chatech různé zkratky a dříve, než slova nahradily emotikony, bylo OK součástí módy a vyjádření humoru. Nakonec se ale z něho stalo jedno z nejpoužívanějších slov na světě.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 15. 07. 2024 11:00

Poprvé OK použil novinář Charles Gordon Greene, a to ve vydání Boston Morning Post z 23. března 1839. Historikové ho nalezli ve vtipném článku o konkurenčním listu Providence Journal.

Teorie o původu OK

Existuje několik teorií o původu zkratky OK a některé z nich dávají smysl. Jednou z nich je, že OK pochází ze skotské fráze znamenající dohodu "och aye". OK koneckonců také vyjadřuje souhlas a zní podobně jako och aye. Zdá se to jako nejrozumnější vysvětlení, že? A hned takhle na úvod. Pravdou ale je, že je to ve skutečnosti špatné vysvětlení.

Další teorie praví, že OK pochází z choctawského (domorodý indiánský kmen) slova "okeh", které se překládá jako "je to tak". Opět platí, že obě slova zní foneticky podobně a obě vyjadřují podobné myšlenky. I toto vysvětlení dává smysl. A přesto je špatné!

V Boston Morning Post znamenala zkratka OK "Oll Korrect" či "Ole Kurreck", což je vtipný překlep "All Correct". Tento překlep a zkratka byly docela populární a tehdejší čtenáři to považovali za legrační.

Bostonská zkratka

Humor je relativní věc, a proto věci, které se zdály být legrační v devatenáctém století, by si dnes od nás nevysloužily ani obligátní LOL. Je zajímavé ale pátrat po tom, jak OK vstoupilo do angličtiny.

Lidé v Bostonu považovali překlepy za vtipný způsob na to, jak si udělat legraci z chudých či nevzdělaných osob. Řada frází tak byla v novinách napsána schválně chybně, jen proto, aby se ti "chytří" měli čemu zasmát, když pomyslí na ty hloupější, jak luští význam toho, co je tam vůbec napsané. Zde se tedy OK používalo pro "Oll Korrect". Zanedlouho se ale tato zkratka rozšířila do celé země.

Martin Van Buren

V roce 1840 v Americe u spousty lidí gramotnost ještě notně pokulhávala. Tým demokratického prezidentského kandidáta Martina Van Burena ktak rozhodl, že ho bude raději prezentovat srozumitelnějším jménem. Spousta osob si totiž to pravé nemohla zapamatovat.

Buren vyrůstal v newyorském Kinderhooku, a to mu v kombinaci s jeho věkem vyneslo přezdívku "Old Kinderhook". Rychle se tak rozhodlo, že takové jméno bude mnohem srozumitelnější, a tak tak trochu vlastenecké. Na cedulích si pak mohli voliči přečíst "Vote for Old Kinderhook", případně zkráceně "Vote for OK".

Mezinárodní zkratka

Některé věci se z USA rozšíří do celého světa. A to platí i o zkratce OK. Nyní ji můžeme najít v arabštině, mandarínské čínštině, němčině, holandštině, korejštině i japonštině. V tomto případě se pak jedná o takzvané přejaté slovo (mezi něž patří sousloví, idiom či celá fráze).

Přejímá se dobře, protože je krátké a srozumitelné pro všechny. OK se také dostalo do podvědomí lidí díky telegrafu. Odesílatelé raději potvrzovali vše dvěma písmeny, než aby psali zdlouhavé věty. OK bylo do slovníku přidáno v 19. století. Z vtipu se tak stalo oficiální slovo.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: OK
Historydefined.net:The strange and hilarious history of the word "OK"

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Související články

Další články