Vánoce by měly být svátky klidu, místo toho se ale adventní čas ve většině rodin mění v hon za dárky či soutěž v pečení cukroví a svátky pak v sérii návštěv příbuzných, se kterými jsme se přes rok příliš neviděli. Na jednoho to může být až moc. Jak elegantně eliminovat počet návštěv a užít si klidné Vánoce, radí zkušená koučka Sylvie Mobagi.
Problém s příliš zahlceným programem na svátky má i Miluše. "Každé Vánoce se pro nás mění v kolotoč návštěv. Oba naši rodiče, moji i manželovi, jsou rozvedení, navíc ještě žijí dvě naše babičky, takže na svátky objíždíme příbuzné," nastiňuje situaci. "Vždycky mi to trošku vadilo, ale letos mi konečně došlo, že bych to chtěla jinak. Že bych raději trávila Vánoce v úzkém kruhu rodinném, jen s manželem a našimi třemi dětmi, doma u pohádek s cukrovím a čajem. Jenže, jak to šetrně říci příbuzným, aby si to nevyložili špatně, že je nechceme na svátky vidět?" táže se.
Zvlášť se bojí reakce babiček, kterým už je přes osmdesát a jsou zvyklé, že se u nich na Štěpána objeví vnoučata. "Nerada bych jim ublížila, ale už to prostě dál takhle nechci," dodává Miluše.
Co radí koučka Sylvie Mobagi?
Je naprosto v pořádku řídit si svůj čas podle sebe tak, aby to vyhovovalo vaší rodině (tím myslím vás, muže a děti). Nevím, jak a kolik času máte přes rok na to, abyste se viděli i s ostatními členy rodiny, kterých, jak chápu, máte hodně. Určitě by však toto rozhodnutí mělo být rodinné, tedy nejen to, co si přejete vy, ale co si přeje manžel a vaše děti.
Nevím, zda vaše děti či váš muž jsou ok s tím, že celé Vánoce neuvidí babičky/prababičky/tety/sestřenice/bratrance… Píši to hlavně proto, aby pak nenastala situace, kdy by vám manžel „vyčetl“, že to udělal, jak jste chtěla vy, a že jste mu „znemožnila“ vidět se s rodinou. Ať už tedy uděláte jakékoliv rozhodnutí, mělo by být opravdu rodinné.
Napadá mě i varianta, že některé části rodiny jsou spřízněné (nejsou spolu v rozporu) a lze tedy návštěvy spojit, např. vaše maminka může přijít k vaší babičce a tam se všichni potkáte (tím ušetříte čas za jednu návštěvu). Pokud jsou tam nějací vaši sourozenci, pak se mohou přidat i oni a tím se ušetří další návštěva.
Pokud jsou oba rodiče - vaši i vašeho muže - rozvedení, tak další spojení může být například, že k vám pozvete na jedno odpoledne oba „tatínky“, tam nebude rivalita a zase ušetříte čas… Popřemýšlejte, jaká je možnost návštěvy „pospojovat“. Chápu, že musí být velmi složité a i vyčerpávající absolvovat tolik návštěv.
Co se týče vašich babiček, tedy prababiček dětí, jsou ve věku, kdy nikdy nevíme, jak dlouho s námi ještě budou, zmíněným „pospojováním“ byste udělali i těmto babičkám radost. Šlo by tedy o vymyšlení „kompromisu“ přijatelného pro všechny, aby se nepotrhaly rodinné vazby. Zvažte to.
Vím, že máte radost z toho, že jste se rozhodla s tím něco dělat, tak abyste byla spokojená, to je v pořádku. Jen to má i ty širší souvislosti. Je to rodina, mají rádi vás, vaše děti, a určitě je i pochopitelné, že se s vámi budou chtít vidět. Vy zmíněným pospojováním docílíte toho, že se neporuší rodinné vazby a nikdo nebude „naštvaný“. Přeci jen jste rodina. Krásné Vánoce!
Sylvie Mobagi vystudovala aplikovanou psychologii a párovou terapii na University of Maryland. Nyní na téže škole dokončuje doktorský program psychologie. Už dvanáct let se specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.