PORADNA: Jak připravit malé dítě na očkování? Určitě mu nic netajte, pomůže i trénink s pastelkou, radí koučka

PORADNA: Jak připravit malé dítě na očkování? Určitě mu nic netajte, pomůže i trénink s pastelkou, radí koučka
Zdroj: Freepik

Jít s malými dětmi na očkování je kolikrát vyčerpávající proces. Děti se bojí, dost dobře nechápou, proč musejí dostat injekci a podle toho se i chovají. Jak předejít tomu, aby pětileté dítě mělo z očkování strach a jak zařídit, aby "včeličku" zvládlo jako mazák, tomu se ve své poradně věnuje zkušená koučka Sylvie Mobagi.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 04. 01. 2024 11:30

Tento problém aktuálně řeší i maminka pětiletého Vojty. "Ráda mluvím se svými dětmi narovinu, takže když se chystá očkování, synovi řeknu, že příští týden půjdeme k lékařce a dostane injekci, že to trošku zabolí, ale hned je to pryč a že je to potřeba, aby nechytil ošklivou nemoc," nastiňuje Petra.

"V čekárně ale Vojta začíná být nervózní a odmítá vstoupit do ordinace, když jsme tam zavoláni. Řekla jsem sestřičce, že syn ví, že bude očkovaný, a ona se zamračila, že prý mu to nemám říkat, že pak bude zbytečně vyděšený. Jenže já mu nechci lhát a přijde mi daleko horší ho o tom neinformovat a pak najednou v ordinaci buch. Čí přístup je pro dítě méně traumatizující? Můj, nebo sestřičky? A jak eventuálně dítě tohoto věku správně psychicky připravit na očkování?" táže se mladá maminka.

Co radí koučka Sylvie Mobagi?

Milá maminko, umíte si představit, že by vám vaše máma řekla, že se tam nic dít nebude, a oni vás pak očkovali? Naštvala byste se na mámu? Věřila byste jí příště? Ne vždy my, maminky, dětem říkáme jen „hezké“ věci, ale jsme jejich maminky, děti nám věří, a pokud byste synovi sdělila, že nejde na očkování, a on šel, tak jeho důvěru ztratíte. A to myslím není cílem.

Sestřička v ordinaci to asi myslí dobře, ale tohle není cesta. Se synem mluvte, o očkování víte předem, takže využijte „klidné“ chvilky, kdy není unavený, rozdováděný ani hladový (víte, jak to je s hladovým chlapem, ať je mu let, kolik chce), a řekněte mu, že mu chcete něco ukázat.

Já malým dětem třeba ukážu video, jak chodí lidé po obrně, vysvětluji jim, co je to za nemoc, že už je to dlouho, co naštěstí tuto nemoc nemáme, a vysvětlím jim, že na to, aby se nevrátila a nedostali jsme ji, je právě očkování. Pak si vezmu tužku a dítěti ukážu očkování nejdříve na sobě a pak nechám dítě, aby si mě vyzkoušelo naočkovat, abych tu obrnu nedostala (tužkou, pastelkou). A pak zase očkuju já.

Je to jen tlak, malé píchnutí. Synovi to vysvětlete, ukažte mu příklad. Pláče, protože to nechápe. Pláče, protože nerozumí tomu, proč to má vydržet. Mít „nějakou nemoc“ je pro něj neuchopitelný pojem. Aby tak malé dítě pochopilo, musíme mu to ukázat. Synovi řekněte, že ho budete držet za ruku nebo objímat a že když to zvládne, tak nejenže bude zdravý, ale dostane nějaký finanční obnos (třeba 100 Kč), za který si může v obchodě něco vybrat.

Některé maminky s dětmi chodí do obchodu ještě před lékařem, dítě si vybere a pak ví, pro co si po očkování půjde. Nebojte se, myslete na to, že co cítíme my, rodiče, to přenášíme na děti. Když z vás ucítí, že je vše ok a vše mu vysvětlíte a ukážete, bude taky ok. Krásný nový rok!

Sylvie Mobagi vystudovala aplikovanou psychologii a párovou terapii na University of Maryland. Nyní na téže škole dokončuje doktorský program psychologie. Už dvanáct let se specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články