S muži, a zvláště otci, je to někdy těžké. Mají pocit, že všechno zvládnou, i když je úkol evidentně nad jejích síly. Co si počít v případě, že někdo z vašich blízkých toho zneužívá, vysvětluje ve své poradně koučka Sylvie Mobagi.
Problém tohoto druhu řeší i Dita, které dělá starosti její mladší sestra Andrea. "Rekonstruuje teď barák, a protože tomu moc nerozumí, často využívá našeho tátu k tomu, aby jí pomohl," nastiňuje situaci.
To by Ditě zas až tolik nevadilo, kdyby tatínek už neměl svoje léta a vážné zdravotní potíže a Andrea po něm nechtěla věci, které jsou podle Ditina názoru nad tátovy síly. "Když po něm chtěla, aby sehnal řemeslníky nebo se přijel podívat na novou fasádu, nevadilo mi to, ale tuhle mu zavolala, jestli by neodvezl haldu hlínu, přičemž musel naložit a vyložit z vozíku desítky kilo zeminy," poukazuje Dita s tím, že se o celé akci dověděla až zpětně, takže jí nemohla zabránit.
Do budoucna by ale byla ráda, aby se podobná situace neopakovala. Proto si promluvila s otcem, ten ji však odbyl, že je tu pro své děti, a dokud může, bude pomáhat. Co s tím?
Co radí koučka Sylvie Mobagi?
Z dotazu jsem pochopila, že sestra asi nemá muže a žije sama. V podstatě máte dvě možnosti, buď to neřešit, nebo se do toho obout a řešit, avšak tak, aby to mělo smysl. Táta se tady evidentně snaží tu mužskou roli v sestřině životě zajistit. Upřímně si nemyslím, že tátu v jeho letech „předěláte“, je to „stará škola“, má zakotvené, že muž se má o ženu postarat. A pokud je vaše sestra sama, tak tu roli „ochránce“ bere na sebe.
Proto si myslím, že rozmluvit mu to je ztrátou času. Zaměřila bych se na to, co změnit můžete. Jednak nevím, zda například vy máte manžela a ten by mohl s těmito pracemi sem tam sestře vypomoci? Jste jedna rodina a jednou, až tu rodiče, nebudou, budete mít se sestrou jen jedna druhou. Pomáhejte si, kdo jiný by si měl pomáhat a postarat se o sebe vzájemně, než sourozenci?
Nepíšete také, zda jste hovořila se sestrou o tom, že odvoz zeminy asi není nejlepší nápad, o co tátu požádat. Probrat s ní možnosti, kdo z jejího okolí, kamarádů, by mohl pomoci. Určitě má nějaké kamarády a známé, které by mohla požádat. Zkuste se se sestrou pobavit o tom, jak a co je ještě potřeba, co byste mohly kde zajistit, jak si pomoci, koho o pomoc požádat. Ať to zní jako zbytečná starost navíc, věřte, že vás tato zkušenost může obrovsky semknout. Držím pěsti!
Sylvie Mobagi vystudovala aplikovanou psychologii a párovou terapii na University of Maryland. Nyní na téže škole dokončuje doktorský program psychologie. Už dvanáct let se specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.